Aldi wprowadza nowe zasady zatrudnienia w Polsce. Sieci handlowe walczą o pracowników

Od marca 2021 r., bez względu na stanowisko, każdy nowy pracownik w Aldi zostanie zatrudniony z pominięciem okresu próbnego. Pierwszą umowę ze swoimi pracownikami sieć podpisze na jeden rok, a kolejna zostanie zawarta na czas nieokreślony.

Aldi ma w Polsce 168 sklepów, a do końca roku zamierza otworzyć około 45 nowych. W związku z planowanym rozwojem sieć chce zwiększyć zatrudnienie o około 600 osób. 

Poza likwidacją okresu próbnego dla nowo zatrudnionych pracowników, sieć oferuje dostęp do prywatnej opieki medycznej dla pracowników oraz ich rodzin, jak również ubezpieczenie na życie czy możliwość korzystania z pakietów sportowych i rozrywkowych OK System. "Każda osoba w organizacji ma dostęp do szkoleń adekwatnych do zajmowanego stanowiska oraz obszaru, w jakim pracuje. Dodatkowo pracownicy sklepów oraz magazynu mogą korzystać z comiesięcznego zasilenia karty przedpłaconej na zakupy w sklepach ALDI. Zarobki w sklepach i magazynie ALDI zaczynają się od 3000 zł brutto" - poinformowała sieć w komunikacie.

Zobacz wideo Koronawirus a rynek pracy. Jak wygląda sytuacja osób, które próbują znaleźć pracę? Kto może czuć się bezpiecznie?

Sklepy walczą o pracowników

Największe sieci handlowe w Polsce walczą nie tylko o klientów, lecz także o pracowników. W połowie lutego informowaliśmy, że członków załogi poszukuje m.in. Lidl. Sprzedawca w Lidlu na start może otrzymać wynagrodzenie na poziomie od 3550 do 4350 zł brutto. "Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy od 3650 zł brutto do 4550 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3900 zł brutto do 4800 zł brutto" - poinformowano w komunikacie. 

W najmniej korzystnym wariancie zaczynający pracę otrzyma niecałe 2,6 tys. zł na rękę. Po dwóch latach pracy zarobki wzrastają od 2,8 tys. do 3,5 tys. zł netto. "Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia" - poinformowano.

Nie tylko Lidl. Biedronka i Kaufland też podwyższają wynagrodzenia 

Podwyżki zarobków mogą się także spodziewać pracownicy innych sieci handlowych. Kaufland poinformował, że od 1 marca 2021 "planowane miesięcznie wynagrodzenie na stanowisku kasjer-sprzedawca, w zależności od stażu pracy i lokalizacji, ma wynieść do 4100 zł brutto miesięcznie". 

Wcześniej, bo od 1 stycznia 2021 roku, wyższe wynagrodzenie wprowadziła Biedronka. Sieć dyskontów podniosła pensję 58 tys. pracownikom sklepów oraz centrów dystrybucyjnych o 200 zł brutto miesięcznie. Część pracowników otrzyma też podwyżki stażowe wynikające z przekroczenia stażu pracy w firmie wynoszącego 1 rok lub 3 lata.

Kasjer-sprzedawca zarobi w Biedronce na start od 3250 zł do 3600 zł brutto, zaś po trzech latach pracy zarobki wzrosną od 3400 zł do 3850 zł brutto w zależności od miejsca zatrudnienia. 

Więcej o: