Niedziele handlowe zostaną przywrócone? TK zdecyduje, czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w końcu orzeknie, czy zakaz handlu w niedziele jest zgodny z Konstytucją RP. Przepisy wprowadzające to zostały zaskarżone w maju 2018 roku.

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w 2018 roku. W tym samym roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o sprawdzenie, czy przepisy są zgodne z konstytucją. Jak informuje "Fakt", sędziowie trybunału za dwa tygodnie wypowiedzą się tej sprawie. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu niekonstytucyjny? Wkrótce decyzja TK. Eksperci nie spodziewają się przełomu

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła przepisy w maju 2018 roku. Od tego czasu zakazu handlu w niedziele był sukcesywnie zaostrzany, a punkt kulminacyjny obserwujemy m.in. 2021 roku, w którym będzie zaledwie siedem niedziel handlowych. Wyrok TK w tej sprawie ma zapaść 24 marca br, a więc po dwóch latach i 10 miesiącach od wpłynięcia wniosku. 

Eksperci nie przewidują jednak przełomowego wyroku - Spodziewam się, że rozstrzygnięcie będzie po myśli partii rządzącej. Gdyby jednak trybunał uznał, że zakaz handlu to zbyt daleko idąca ingerencja, mielibyśmy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, która wymagałaby wprowadzenia innych zasad organizacji pracy w niedziele - powiedział "Faktowi" dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

Kraków Protest budżetowki - NSZZ SolidarnośćZakaz handlu w niedziele zaostrzony? "Solidarność" stawia ultimatum

W podobnym tonie wypowiedział się szef OPZZ Andrzej Radzikowski, który dodał, że sędzia TK Julia Przyłębska jest lojalna wobec PiS-u. 

Zakaz handlu w niedziele. Do końca roku pozostało sześć niedziel handlowych

W 2021 roku jedynie siedem niedziel w roku jest handlowych, a ich daty są powiązane z wydarzeniami, które wpływają na wzrost liczby osób w sklepach, jak rozpoczęcie roku szkolnego czy święta kościelne. Do końca tego roku pozostało sześć niedziel handlowych. Ich terminy są następujące:

  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

zdj. iluSklepy omijają zakaz handlu w niedziele. Poseł PiS nie wyklucza zmian w ustawie

Więcej o: