Frankowicze chcą interwencji Czarnka. Ubodły ich słowa rektorów, że "sami są sobie winni"

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) napisało do ministra Przemysława Czarnka z prośbą o interwencję ws. listu rektorów uczelni ekonomicznych. Napisali oni w nim, że frankowicze "sami są sobie winni". Zdaniem prezesa SBB Arkadiusza Szcześniaka, rektorzy uczelni nie zauważają swoich win w kształceniu osób, które wprowadziły na rynek produkty niebezpieczne dla klientów.

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostało oświadczenie rektorów największych polskich uczelni ekonomicznych, w którym wskazywali, że wzięcie kredytów we frankach było bardzo ryzykowną decyzją, więc kredytobiorcy "sami są sobie winni". Profesorowie sceptycznie odnieśli się w nim do pomysłu rekompensat wypłacanych frankowiczom

Zobacz wideo Frankowicze otworzą korki od szampana, reszta kredytobiorców za to zapłaci? Historyczny wyrok

Pod oświadczeniem podpisali się rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. dr hab. Maciej Żukowski oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Andrzej Kaleta. 

Frankowicze piszą do Czarnka ws. oświadczenia rektorów

Jak podaje money.pl, do sprawy oświadczenia odnieśli się frankowicze. Arkadiusz Szczęśniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, zwrócił się do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka

Franki szwajcarskie i zlotowkiKNF straszy banki. Brak porozumienia z frankowiczami będzie kosztować miliardy

Według SBB popieranie przez rektorów tez wygłaszanych przez przedstawicieli sektora bankowego może być naruszeniem przepisów wynikających ze statutów uczelni "Prosimy więc Pana Ministra o zdecydowane działania w tej sprawie" – czytamy w liście. 

Arkadiusz Szczęśniak wskazał na błędy w rozumowaniu, które popełnili - według niego - rektorzy wyższych uczelni. Jak napisał, "rektorzy uczelni odpowiedzialnych za wykształcenie wielu pracowników sektora bankowego oraz polskich elit ekonomicznych, nie zauważają swoich win w kształceniu tych osób. Wykształciły one osoby, które wprowadziły na rynek wiele produktów niebezpiecznych dla klientów, jak i samych banków". 

Adam Glapiński, prezes NBP.Glapiński stanowczo o kredytach w CHF. Frankowicze nie będą zadowoleni

Więcej o: