Ceny wzrosną przez podatek handlowy? "Albo konsument płaci więcej, albo detalista tnie inwestycje"

Podatki oparte na obrotach przy bardzo niskiej marży zagrażają potencjałowi do dalszego inwestowania - twierdzi szef organizacji zrzeszającej największe europejskie sieci sprzedaży. W ten sposób odnosi się do orzeczenia TSUE. Trybunał uznał bowiem, że podatek handlowy wprowadzony przez polskie władze jest zgodny z prawem UE.
Zobacz wideo 'Nowy Ład', czyli jak polski rząd podzieli pieniądze z UE? 'Studio Biznes' zaprasza

Christian Verschueren, szef EuroCommerce, organizacji zrzeszającej największe europejskie sieci sprzedaży, odniósł się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE uznał we wtorkowym orzeczeniu, że wprowadzony przez polskie władze podatek handlowy jest zgodny z prawem UE. Danina, która obowiązuje od stycznia 2021 roku, uderza przede wszystkim w duże sieci handlowe. Muszą one płacić od 0,8 do 1,4 proc. podatku od przychodu. 

Minister finansów Tadeusz Kościński.Podatek handlowy. Tadeusz Kościński tłumaczy, dlaczego rząd go wprowadza

Szef EuroCommerce: Nowy podatek zagrożeniem dla inwestycji

Verschueren twierdzi w komunikacie opublikowanym na stronach Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, że podatki oparte na obrotach przy bardzo niskiej marży zagrażają potencjałowi do dalszego inwestowania.

"Podatek, który zniweluje już i tak niski zysk sprzedawcy, może prowadzić tylko do dwóch rezultatów: albo konsument płaci więcej, albo detalista nie inwestuje lub nawet ogranicza swoją obecność w kraju. [...] Stąd nasza prośba do rządów, aby zastanowili się nad wpływem tych krótkowzrocznych środków na ich konsumentów, oraz do Komisji, aby nadal ściśle egzekwowała przepisy dotyczące jednolitego rynku i promowała zasadę praworządności w całej Europie" - czytamy w oświadczeniu organizacji. 

POHiD o podatku handlowym. "Presja na wzrost cen detalicznych"

Swój komentarz wydała też Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. "Decyzja TSUE w sprawie podatku handlowego będzie miała negatywny wpływ na branżę handlową w Polsce" - czytamy w dokumencie. "Według ekspertów rynkowych podatek handlowy przyniesie negatywne skutki dla klientów i polskich dostawców, poprzez presję na wzrost cen detalicznych oraz ograniczenie dostępności części asortymentu dla klientów" - twierdzi POHiD. 

Zdaniem Organizacji nowa danina może przynieść negatywne skutki dla sektora żywnościowego -zarówno poprzez potencjalną redukcję kanału dystrybucji jak i osłabienie lub zniknięcie z mapy handlowej firm z najniższą rentownością.

Podatek handlowy. Firmy zapłacą miliony

Według szacunków portalu wiadomoscihandlowe.pl Biedronka będzie z tytułu nowego podatku płacić 50 mln zł, Lidl 20 mln zł, a IKEA 30 mln zł. Money.pl wylicza z kolei, że Rossmann odprowadzi blisko 12 mln zł, a sklepy spod logo Euro RTV AGD około 8 mln zł. I tak co miesiąc. Nowa danina ma przynieść 1,5 mld zł wpływu do budżetu.

'Studio Biznes' o 'Nowym Ładzie' i podatkach"Nowy Ład" czy skok na kasę? "Studio Biznes" pyta o pomysł rządu

Więcej o: