Podatek handlowy od 2021 roku. Tadeusz Kościński tłumaczy, dlaczego rząd go wprowadza

Minister finansów Tadeusz Kościński wyjaśnia, że podatek handlowy zostanie wprowadzony po to, aby wyrównać szansę między dużymi dyskontami a małymi polskimi sprzedawcami. Nowa danina ma przynieść 1,5 mld zł wpływu do budżetu.

W czwartek 3 grudnia na antenie Polskiego Radia 24 odbyła się z rozmowa z ministerem finansów Tadeuszem Kościńskim. Jednym z jej głównych tematów było wprowadzenie od przyszłego roku podatku od sprzedaży detalicznej, zwanego podatkiem handlowym. 

Zobacz wideo Pandemia przyspiesza zmiany na rynku urządzeń mobilnych. „Tablety wracają do łask”

Podatek handlowy od 2021 roku. Kościński zaznacza, że chodzi o wyrównywanie szans

Jak zaznaczył szef resortu, wpływy z nowej daniny mają wynieść około 1,5 mld zł. Według niego celem podatku jest wyrównywanie szans pomiędzy dużymi dyskontami a polskimi małymi sprzedawcami - To jest kamyczek do tego, żeby troszeczkę wyrównać szanse. (...) Jeśli nic nie zrobimy, to można sobie wyobrazić, że za 5-10 lat będziemy mieć bardzo mało polskich sklepów - zaznaczył. 

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński spłacił część kredytu i powiększył oszczędności

Według Kościńskiego wprowadzenie nowej daniny nie będzie skutkować przerzuceniem kosztów na klientów, gdyż "mamy wystarczająco dużą konkurencję i bardzo trudno będzie dyskontom podwyższać ceny". Ostateczna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie podatku handlowego ma zostać przedstawiona w ciągu dwóch miesięcy. Z tego powodu jego wprowadzenie planowane jest na 2021 roku. 

Podatek handlowy to sztandarowy pomysł rządu PiS. Na czym będzie polegać?

Podatek handlowy to jeden ze sztandarowych pomysłów rządu PiS. Ustawa mająca na celu wprowadzić daninę od sprzedaży detalicznej została uchwalona już w 2016 roku, ale została wtedy zablokowana przez Komisję Europejską, która uznała to za pomoc publiczną i faworyzowanie mniejszych sklepów. Zgodnie z jej założeniami opłatą będą obciążenie sprzedawcy według dwóch stawek. Firmy o obrotach do 170 mln zł będzie obowiązywać podatek w wysokości 0,8 proc., zaś powyżej tego progu - 1,4 proc. 

Galeria handlowa Spór o podatek handlowy. Eksperci apelują do rządu o rezygnację z daniny

Spór pomiędzy UE a Polską dobiega jednak końca, gdyż sprawa trafiła do TSUE. Rzecznika tej instytucji Juliane Kokott wydała przed dwoma miesiącami opinię, według której danina nie narusza unijnego prawa jeśli chodzi o pomoc państwa. Wciąż trzeba czekać na oficjalną decyzję. 

Więcej o: