Podatek od towarów i usług to jedna z danin, z których państwo czerpie największe dochody. Dzięki nim z kolei realizuje swoje podstawowe zadania, jak np. finansowanie edukacji publicznej, ochrony zdrowia itd. Na czym polega podatek VAT, który dotyczy każdego z nas?
Kwestie związane z podatkiem reguluje ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku. Kto płaci podatek od towarów i usług? Każdy z nas, kto nabywa produkty czy korzysta z różnego rodzaju usług, np. fryzjera, płaci w cenie danego produktu lub usługi także podatek VAT. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas musi rozliczać się z tego w Urzędzie Skarbowym. Do takich działań zobowiązani są jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą, muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT.
Deklaracja dla podatku od towarów i usług to inaczej druk VAT-7 lub VAT-7K. Do złożenia go w urzędzie skarbowym zobowiązani są podatnicy VAT. Deklaracja dotyczy zakończonego okresu rozliczeniowego (miesięcznego lub kwartalnego) i podsumowuje dokonane w danym okresie opodatkowane transakcje.
Deklarację dla podatku od towarów i usług składa się do 25. dnia następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym. Podatnicy, którzy wybrali miesięczne rozliczenie z tytułu VAT, składają deklarację i opłacają wynikającą z niej należność podatkową do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklarację VAT-7 należy skierować do właściwego urzędu skarbowego - odpowiadającemu miejscu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Nie każdy przedsiębiorca musi rejestrować się jako płatnik VAT. Aby tego uniknąć, musi on jednak spełnić określone warunki. Wyróżnia się dwa podstawowe typy zwolnień:
Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć podatek od sprzedaży towaru, to najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora VAT, który można znaleźć na wielu stronach internetowych. Umożliwia on wyliczenie wartości netto podatku VAT oraz wartości brutto dla konkretnego towaru lub usługi. Wystarczy znać jedną z wyżej podanych kwot. Kalkulator działa w oparciu o ustawowo obowiązujące stawki podatku VAT.
Jest to o tyle przydatne, że w ciągu kilku minut możemy wyliczyć wszystkie kwoty potrzebne do umieszczenia na fakturze VAT, lub gdy będąc podatnikiem chcemy uzyskać informacje na temat zapłaconego podatku, a takiej informacji nie ma na fakturze.
Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi obecnie 23 proc. Są jednak określone towary i usługi, które opodatkowane są innymi stawkami: