PIT 2021. Co grozi za spóźnioną deklarację podatkową? Jeśli się nie pospieszysz, stracisz ulgi

Zostały ostatnie dni na rozliczenie podatku PIT za 2020 r. Dokumenty trzeba złożyć do końca kwietnia. Co jeśli się spóźnimy? Gdzie wypełnić deklarację podatkową? Podpowiadamy.

Od dwóch lat fiskus przygotowuje gotowe oświadczenia podatkowe. Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 mogą skorzystać z e-Urzędu Skarbowego, gdzie znajdą wypełnione deklaracje. Wystarczy sprawdzić poprawność danych i je zatwierdzić. 

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 rok?

Podatek dochodowy należy rozliczyć do 30 kwietnia. Od dwóch lat przekroczenie tego terminu nie skutkuje jednak grzywną, jeśli rozliczamy się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Te deklaracje są rozliczane automatycznie, gdy skończy się kwiecień. Warto jednak zrobić to samemu, by sprawdzić poprawność danych i skorzystać z ulg podatkowych. Urząd bowiem pod uwagę bierze jedynie przychody.

Jeśli spóźnimy się z rozliczeniem, a korzystamy z innych formularzy, to urząd naliczy grzywnę. Można jej uniknąć składając zawiadomienie o czynnym żalu. Wysokość mandatu nakładanego przez urząd skarbowy może wynieść obecnie do kilku tysięcy złotych, ale każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. 

Jak rozliczyć podatek?

Podatki można rozliczyć w e-Urzędzie Skarbowym, wybierając narzędzie Twój e-PIT. Na platformę zalogować można się z użyciem Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub z aplikacją mObywatel. Można też skorzystać z nr PESEL, ale w celu weryfikacji trzeba podać jeszcze kwotę przychodów z poprzednich lat. Do logowania posłuży również dowód z warstwą elektroniczną, ale ta metoda wymaga specjalnego czytnika podłączonego do komputera.

Do kiedy zwrot podatku?

Urząd Skarbowy ma na zwrot podatku 90 dni, jeśli składamy deklarację papierową i 45 dni, jeśli zeznanie wypełnimy przez internet. Czas ten jest liczony od momentu złożenia dokumentów. Warto więc z urzędem rozliczyć się wcześniej, dzięki czemu nadpłata szybciej wróci na nasze konto. Ministerstwo Finansów uruchomiło też narzędzie, które pozwala sprawdzić status zwrotu przez internet. 

Więcej o: