Kanał Sueski zablokowany - w sobotę kolejne próby przesunięcia statku. Rosja korzysta i promuje swój szlak

Ogromny kontenerowiec już od pięciu dni blokuje Kanał Sueski. Dziś (sobota) będą kolejne prób przesunięcia statku. Firma, która zajmuje się udrożnieniem kanału, informuje, że prace mogą potrwać kilka dni, a nawet... tygodni. Sytuację tę chce wykorzystać Rosja, która promuje szlak przez swoją część Arktyki.

We wtorek 400-metrowy kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie w wąskim kanale między Afryką a Półwyspem Synaj. Statek pływający pod panamską banderą i przewożący towary z Azji do Europy, zablokował się w poprzek na jednopasmowym odcinku kanału i znajduje się około sześciu kilometrów na północ od południowego wejścia, nieopodal miasta Suez.

Kolejna próba odblokowania dużego kontenerowca. Rozważane jest usunięcie kontenerów

W piątek podjęto próbę odblokowania statku - niestety nie udało się tego dokonać. Jak donosi TVN24, firma Bernhard Schulte Shipmanagement, która zajmuje się obsługą kontenerowca od strony technicznej, planuje wypompować wodę z wewnętrznych pomieszczeń statku. Dodatkowo zarządcy kanału wysłali na miejsce dwa kolejne holowniki - powinny przybyć na miejsce do niedzieli.

Jak informuje właściciel statku - firma Shoei Kisen, do udrożnienia kanału skierowano 10 holowników. Prezes Yukito Higaki zapewnił, że pracownicy pogłębiają brzegi oraz dno morskie w okolicach dziobu kontenerowca. Ma to pomóc w ściągnięciu go z mielizny w momencie, kiedy nadejdzie przypływ. Firma w wydanym w sobotę oświadczeniu napisała, że rozważane jest również usunięcie kontenerów, aby odciążyć statek.

Zobacz wideo Spaliny ze statków zbierają żniwo. Winna trująca siarka

Agencja Leth Agencies przekazała również, że zator morski spowodowany blokadą kanału dotknął 280 statków. Część jednostek zmieniła kurs, jednak wiele z nich w dalszym ciągu kieruje się w stronę niedrożnego kanału.

Rosja oferuje szlak przez swoją część Arktyki

Członek rosyjskiego MSZ ds. współpracy w Arktyce Nikołaj Korczunow, w komentarzu do blokady Kanału Sueskiego powiedział, że należy rozwijać alternatywne warianty strategicznych szlaków światowych - m.in. Północną Drogę Morską, wiodąca przez rosyjską część Arktyki. Północna Droga Morska jest częścią Przejścia Północno-Wschodniego - najkrótszego szlaku morskiego między Azją Wschodnią i Europą. Jest krótsza od tej przez Kanał Sueski o 1/3 długości. 

Ogromny kontenerowiec zablokował Kanał Sueski

Statek Ever Given, który od wtorku blokuje kanał, jest jedną z największych jednostek pływających po morzach. Ma 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i waży 224 tysiące ton. Na jego pokładzie może się zmieścić 22 tys. kontenerów. Statek płynął z Chin do holenderskiego portu w Rotterdamie.

Więcej o: