Ever Given blokuje Kanał Sueski, przez który przechodzi 12 proc. handlu. Czego może zabraknąć w sklepach?

Przez Kanał Sueski przepływa 12 proc. towarów z całego świata. Jego blokada przez kontenerowiec Ever Given oznacza więc problemy w dostawach. Jakich towarów może zabraknąć w sklepach?

Od sześciu dni Kanał Sueski jest zablokowany przez kontenerowiec Ever Given. W sobotę jego ster i rufa się poruszyły, ale statek wciąż tkwi na mieliźnie, z której wybierany jest piasek. Nie wiadomo kiedy uda się ruszyć kontenerowiec. Agencja Reutera twierdzi, że może się to stać na początku kolejnego tygodnia, z kolei Business Insider pisze nawet o kilku tygodniach. 

Kanał Sueski. Statek Ever Given na mieliźnie.Ever Given wciąż blokuje Kanał Sueski. Na statkach żywe zwierzęta

Kanał Sueski kluczowy dla handlu

Blokada Kanału Sueskiego nie pozostanie bez znaczenia dla zaopatrzenia sklepów, szczególnie jeśli potrwa przez dłuższy czas. Tą drogą przechodzi 12 proc. światowego handlu, informuje amerykański BI. Alternatywna trasa dookoła Afryki jest dłuższa o 24 tys. kilometrów, co oznacza podróż dłuższą o dwa tygodnie. 

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Przez kanał przepływają każdego dnia towary o wartości 9,6 mld dolarów, wylicza Lloyds List, ekspert ds. żeglugi. Przez zator międzynarodowy handel może stracić od 6 do 10 mld dolarów w ciągu tygodnia, przewiduje z kolei niemiecki ubezpieczyciel Allianz. BI podaje za Lloyds List, że każda godzina blokady to koszt 400 mln dolarów.

Jakich towarów może zabraknąć w sklepach?

Już pandemia wpłynęła negatywnie na łańcuch dostaw, blokada Kanału Sueskiego tylko pogarsza tę sytuację. Bloomberg donosi, że mogą pojawić się problemy w zaopatrzeniu papieru toaletowego, ze względu na opóźnienia w dostawie pulpy drzewnej. Suzano SA, które dostarcza jedną trzecią całej światowej pulpy, szacuje, że opóźnienia będą wynosić przynajmniej miesiąc. 

Tą drogą transportowane są także ziarna do kawy rozpuszczalnej Nescafe. Jej niedobory będą odczuwalne najmocniej w Europie, ale mogą odbić się na całym świecie, podaje Blomberg. Pierwsze problemy pojawią się po dwóch-trzech tygodniach po opóźnieniach w dostawie. 

Kanał Sueski zablokowany. 'To największy statek, jaki kiedykolwiek osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim'Kanał Sueski zablokowany przez ogromny kontenerowiec. Wszedł na mieliznę

Przez Kanał Sueski przepływa także 5-10 proc globalnych dostaw ropy. Problemy w dostawie mogą znów wywindować ceny paliw. 

Więcej o: