Czarne chmury nad polską walutą. Najsłabsza od 12 lat. Po przełomowym wyroku może być jeszcze gorzej

Polska waluta od tygodni słabnie. Kurs euro przebił poziom nienotowany od 12 lat, w kość złotemu daje też dolar. Jakie są przyczyny złych notowań, co jeszcze może wydarzyć się na rynku walutowym i czym to grozi polskiej gospodarce? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Konrada Białasa, głównego ekonomistę DM TM Brokers. Poza tym Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl, przetestuje Opla Insignię, Dominik Wardzichowski opowie o finansowym fair play w sporcie, a Daniel Maikowski zabierze nas w świat technologii.

Analitycy walutowi alarmują. Notowania polskiej waluty od tygodni są słabe. Najsłabsze od 12 lat. Za jedno euro trzeba już bowiem płacić 4,66 zł. "Złoty osłabł do poziomu najniższego od roku 2009. Ostatnie tygodnie były trudne dla rynków wschodzących, w które uderzyły m.in. silny dolar i zamieszanie w Turcji" - donosiła kilka dni temu agencja Bloomberg. 

Złotemu brakuje argumentów, by oprzeć się światowym tendencjom. Inwestorzy zdają się nie zauważać ani stosunkowo dobrej koniunktury w Polsce, ani perspektywy na solidny, czteroprocentowy wzrost PKB. "Złoty jest słaby i zagrożony dalszą przeceną" - piszą analitycy w komentarzu do doniesień o kursie polskiej waluty. "Kwestie makroekonomiczne schodzą na drugi plan w momencie, gdy złoty wypada z łask kapitału zagranicznego" - dodają. 

Kurs euroEuro drożeje. "Nie można postawić tezy, że złoty najgorsze ma za sobą"

Słaby złoty, mocne euro, silny dolar. "Studio Biznes" pyta o polską walutę

Skąd to nagłe uderzenie w złotego? Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl pyta o to w programie "Studio Biznes" Konrada Białasa, głównego ekonomistę DM TM Brokers. Kto na złych notowaniach polskiej waluty zyskuje, a kto traci? Czy korzyści, jakie odniosą eksporterzy, przewyższą wyższe koszty importerów? 

W audycji nie zabraknie też stałych pozycji. Tomasz Korniejew, redaktor naczelny serwisu Moto.pl, przetestuje Opla Insignię. Dominik Wardzichowski z redakcji Sport.pl opowie o finansowym fair play w sporcie, a Daniel Maikowski, szef działu technologicznego next.gazeta.pl, zabierze nas w świat technologii.

Więcej o: