13. emerytura. Kiedy będą wypłacane "trzynastki"? Pierwsze trafiły już do seniorów

Kiedy 13. emerytura trafi do portfeli seniorów? Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone przez ZUS, o czym informowała ministra Marlena Maląg z resortu rodziny i polityki społecznej. To kiedy pozostali otrzymają "trzynastkę", jest zależne od terminu, w którym zazwyczaj odbierają świadczenie emerytalne.
Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

13. emerytura w wysokości 1250,88 złotych brutto (1066 zł netto) to świadczenie, które przysługuje niezależnie od wysokości pobieranej co miesiąc emerytury czy renty. Żadnego znaczenia nie ma również fakt, czy jest ona wypłacana z ZUS, KRUS czy to emerytura mundurowa. Pierwsza "trzynastka" trafiła na konta seniorów w 2019 roku, a od 2020 roku jest zagwarantowana ustawowo. 

"Trzynastki" w 2021 roku. Kiedy 13.emerytura zostanie wypłacona? 

To kiedy "trzynastka" trafi na konto seniora, jest uzależnione od terminu, w którym zazwyczaj odbiera świadczenie emerytalne. Oznacza to, że osoby, które otrzymują pieniądze wraz z pierwszym dniem miesiąca, miały "trzynastkę" na koncie jeszcze przed świętami.

Dodatkowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane seniorom w terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia 2021 roku. Co ważne, 5 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli dzień wolny od pracy. W takich sytuacjach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj wypłaca pieniądze wcześniej. Taka sama zasada obowiązuje, gdy dzień płatności wypada w weekend.

"Wypłaty będą realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności 05 w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie" - informowało przed kilkoma dniami biuro prasowe ZUS. 

Komu przysługuje 13. emerytura? 

Trzynaste świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do pobierania emerytury zostało ustalone do 31 marca bieżącego roku. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać ci, którzy pobierają:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym,
  • emerytury i renty rolników,
  • służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne i strukturalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W listopadzie emeryci oraz renciści otrzymają także "czternastkę". Ok. 7,9 mln seniorów ma dostać dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Osoby, które pobierają wyższe kwoty, będą miały pomniejszaną wypłatę na zasadzie złotówka za złotówkę.

Więcej o: