13. emerytura w wysokości 1250,88 złotych brutto (1066 zł netto) to świadczenie, które przysługuje niezależnie od wysokości pobieranej co miesiąc emerytury czy renty. Żadnego znaczenia nie ma również fakt, czy jest ona wypłacana z ZUS, KRUS czy to emerytura mundurowa. Pierwsza "trzynastka" trafiła na konta seniorów w 2019 roku, a od 2020 roku jest zagwarantowana ustawowo.
To kiedy "trzynastka" trafi na konto seniora, jest uzależnione od terminu, w którym zazwyczaj odbiera świadczenie emerytalne. Oznacza to, że osoby, które otrzymują pieniądze wraz z pierwszym dniem miesiąca, miały "trzynastkę" na koncie jeszcze przed świętami.
Dodatkowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane seniorom w terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia 2021 roku. Co ważne, 5 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli dzień wolny od pracy. W takich sytuacjach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj wypłaca pieniądze wcześniej. Taka sama zasada obowiązuje, gdy dzień płatności wypada w weekend.
"Wypłaty będą realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności 05 w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie" - informowało przed kilkoma dniami biuro prasowe ZUS.
Trzynaste świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do pobierania emerytury zostało ustalone do 31 marca bieżącego roku. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać ci, którzy pobierają:
W listopadzie emeryci oraz renciści otrzymają także "czternastkę". Ok. 7,9 mln seniorów ma dostać dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Osoby, które pobierają wyższe kwoty, będą miały pomniejszaną wypłatę na zasadzie złotówka za złotówkę.