Minimalna emerytura. Ile wynosi po podwyżce? Waloryzacja odbyła się w marcu

Nowe stawki emerytalne ZUS standardowo podaje w marcu. Ile wyniosła waloryzacja emerytur? Jaka jest minimalna emerytura?

W tym roku waloryzacja była jedynie procentowa, a nie kwotowa jak w 2020. Wtedy emerytury musiały wzrosną co najmniej o 70 zł, jeśli waloryzacja procentowa była mniejsza. W tym roku nie zdecydowano się na taki ruch i nie wyznaczono minimalnej kwoty podwyżki kwoty świadczenia. 

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Waloryzacja emerytur

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 104,24 proc. Waloryzacja jest przeprowadza z urzędu, przez ZUS. O 4,24 proc. wzrastają więc kwoty świadczeń długoterminowych m.in. emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy czy rent rodzinnych, a także dodatków do tych świadczeń, np. dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sierot zupełnych. Każdy emeryt i rencista otrzyma informacje o nowej wysokości swojego świadczenia, jeśli ta jeszcze do niego nie dotarła. 

Seniorzy Emerytury mogą pójść w górę. Powodem tragiczna statystyka

"Waloryzacji podlegają emerytury i renty przyznane na wniosek zgłoszony przed 1 marca 2021 r., jeśli prawo do świadczenia powstało przed tym dniem. ZUS zwaloryzuje także świadczenia przyznane na wniosek zgłoszony po 28 lutego 2021 r., jeśli prawo do nich powstało przed 1 marca 2021 r. i wnioskodawca złożył oświadczenie ERO (Oświadczenie w sprawie świadczenia długoterminowego dotyczące przyznania/ponownego ustalenia wysokości/podjęcia wypłaty tego świadczenia)" - informuje ZUS 

Ile wynosi minimalna emerytura?

Zeszłoroczna minimalna emerytura wynosiła 1200 zł. W tym roku zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji wzrosła ona o 4,24 proc. co przekłada się na podwyżkę o 50,88 zł. Minimalna emerytura w 2021 r. wynosi więc 1250,88 zł brutto. 

Oczekiwana dalsza długość życia spadła o ponad rok Gwałtowny spadek oczekiwanej długości życia. Ale będą wyższe emerytury

Waloryzacja oznacza także wzrost następujących świadczeń:

  • renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 938,16 zł,
  • renty rodzinnej do 1250,88 zł,
  • świadczenia przedemerytalnego do 1262,34 zł,
  • świadczenia przedemerytalnego w przypadku przekroczenia przychodu do 631,17 zł.
Więcej o: