Emerytura honorowa dla ponad 2 tysięcy osób. ZUS podaje, że rośnie liczba uprawnionych

Coraz więcej osób jest upoważnionych do otrzymywania tak zwanej emerytury honorowej. Przysługuje ona tym, którzy ukończyli setny rok życia. To świadczenie dodatkowe jest znacznie wyższe niż przeciętna emerytura.
Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Mamy coraz więcej stulatków - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacający im specjalne świadczenie z tytułu wieku. Mieszkańców Polski, którzy skończyli setny rok życia i wypłacana są im w związku z tym emerytury honorowe, jest 2 tysiące 200.

Emerytura honorowa. Ile wynosi i komu przysługuje?

W ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba wzrosła o około 300 osób. Wśród osób, które pobierają świadczenie dla stulatków, znacznie więcej jest kobiet - stanowią około 85 proc. 

Oczekiwana dalsza długość życia spadła o ponad rokGwałtowny spadek oczekiwanej długości życia. Ale będą wyższe emerytury

Od początku marca tego roku emerytura honorowa wynosi 4512,41 zł brutto (netto to ponad 3730 zł). Jak wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, kwota ta, co roku wyliczana jest na nowo, w wysokości kwoty bazowej zależnej od wynagrodzenia krajowego. Kwota ta to przeciętne wynagrodzenie za poprzedni rok, od którego odejmuje się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne. Świadczenie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom z ZUS i KRUS po ukończeniu stu lat i jest to świadczenie dodatkowe.

Ustalona kwota emerytury honorowej obowiązuje od 1 marca do końca lutego kolejnego roku, jednak przyznane już świadczenie danej osobie do końca jej życia wypłacane jest co miesiąc w tej samej wysokości. Czyli jeśli ktoś po 1 marca tego roku skończył sto lat, będzie otrzymywać wymienioną wyżej kwotę ponad 4,5 tys. zł brutto. 

Co trzeba zrobić, żeby dostać emeryturę honorową?

Emeryci i renciści nie muszą składać specjalnych wniosków, by dostać emeryturę honorową, ZUS zajmuje się tym sam - ale tylko w przypadku, gdy dana osoba wcześniej już jakieś świadczenia pobierała. Stulatkowie, którzy żadnych świadczeń nie dostawali, muszą dopełnić formalności. "Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i przedstawić dokument potwierdzający ich datę urodzenia" - mówi, cytowany przez IAR, Paweł Żebrowski.

Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław KaczyńskiWyborczy szach mat PiS? Emerytury stażowe możliwe w Nowym Ładzie

Według danych ZUS za luty, emerytury w Polsce ogółem pobierały ponad 5 miliony 984 tysiące osób, przeciętna wypłacona emerytura wynosiła 2 559,09 zł. 

Więcej o: