List polecony. Poczta Polska rezygnuje ze znaczków. Będzie "nalepka R rozbudowana o specjalne pole"

Od 1 maja listy polecone nie będą już mogły być opłacane znaczkami. Zastąpi je specjalny znak opłaty pocztowej w postaci nalepki z literą R.

Zmiana miała zostać wprowadzona już 1 lutego. Poczta Polska wydłużyła jednak pierwotny termin jej wprowadzenia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, informuje spółka w komunikacie. Nowe rozwiązanie będzie więc obowiązywało od początku maja. 

Zobacz wideo Kto powinien ponieść odpowiedzialność za koszty majowych wyborów?

Zamiast znaczków naklejki

"Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole do tego przeznaczone. Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób jak paczki, czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty" - tłumaczy Poczta Polska

"Zmiany w 'Regulaminie świadczenia usług powszechnych' mają na celu ustandaryzowanie i ujednolicenie opłat dla przesyłek listowych poleconych, a co za tym idzie uproszczenie procesu ich nadawania. Dla Klientów Poczty Polskiej brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane oznaczać będzie przede wszystkim skrócenie czasu obsługi w placówce pocztowej" - wyjaśnia spółka powody zmian. 

Znaczki pocztowe nie znikną

Odejście od znaczków na listach poleconych, nie oznacza, że zostaną one wycofane z obiegu. Jak informuje Poczta Polska, będzie można je nadal wykorzystywać do opłacenia nierejestrowanych przesyłek listowych oraz do celów kolekcjonerskich.

"Potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym poprzez naniesienie znaku opłaty pocztowej w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian. W przypadku listów poleconych opłaconych e-znaczkiem nie będzie jednak możliwości dokonania ewentualnej dopłaty w formie znaczków obiegowych. W przypadku gdy opłata za daną przesyłkę będzie niepełna (niższa niż wynika z cennika) klient powinien zakupić właściwy e-znaczek, albo list polecony opłacić gotówką przy okienku. Termin ważności e-znaczka wynosi 365 dni i niewykorzystane e-znaczki, klienci będą mogli wykorzystywać w innym terminie (w zakresie terminu ważności e-znaczka)" - doprecyzowuje Poczta Polska.

Więcej o: