Firma Alibaba z rekordową karą w Chinach. Zapłaci 2,8 mld dolarów za praktyki monopolistyczne

Firma Alibaba otrzymała najwyższą w historii karę antymonopolową w Chinach. Krajowy regulator uznał, że koncern musi zapłacić 2,8 mld dolarów za naruszenie przepisów antymonopolowych.
Zobacz wideo Oko na świat. Czy Chiny zostaną gospodarczym zwycięzcą pandemii?

Alibaba to jedna z największych na świecie firm działających w branży e-commerce. Chińska agencja państwowa ds. regulacji rynku (SAMR) stwierdziła, że koncern naruszył przepisy antymonopolowe.

Ant Chiny. To miał być największy debiut w historii. "Partia pokazała, kto rządzi"

Chiński koncern zapłaci najwyższą w historii karę antymonopolową

Regulator nałożył na chińską firmę grzywnę w wysokości 18,2 mld juanów (2,8 mld dolarów). To najwyższa w historii kara antymonopolowa w Chinach, która stanowi ok. 4 proc. przychodów krajowych koncernu w 2019 roku i jest niemal trzykrotnie wyższa od grzywny, jaką w 2015 roku zapłacił Qualcomm, największy na świecie dostawca chipów do telefonów komórkowych - informuje South China Morning Post.

Chińska agencja państwowa ds. regulacji rynku uznała, że Alibaba od 2015 roku nadużywała swojej dominującej pozycji na chińskim rynku usług internetowych platform detalicznych. Regulator powiadomił, że koncern uniemożliwiał swoim sprzedawcom korzystanie z innych platform handlowych.

Zgodnie z chińskim prawem antymonopolowym, regulator może nałożyć na koncern Alibaba grzywnę w wysokości od 1 do 10 proc. rocznych przychodów, które w 2019 roku wyniosły 455,7 mld juanów (69,5 mld dolarów).

Placówka Poczty Polskiej Alibaba i najbogatszy Chińczyk przekazują Poczcie Polskiej maseczki ochronne

Alibaba zapłaci rekordową grzywnę. "To rzeczywiście najważniejsza sprawa antymonopolowa w Chinach"

Chiński koncern Alibaba zapewnił, że przyjmie karę i postara się przestrzegać chińskiego prawa oraz przepisów antymonopolowych.

Hong Hao, szef działu badań BOCOM International w Hongkongu, powiedział agencji Reutera, że rekordowa grzywna będzie postrzegana przez rynek jako zamknięcie sprawy antymonopolowej. - To rzeczywiście najważniejsza sprawa antymonopolowa w Chinach - dodał.

Więcej o: