PiS przypadkiem zdradził datę końca lockdownu? Chodzi o partyjny kongres. Poczekamy

W najbliższych tygodniach Polacy nie powinni spodziewać się znaczącego złagodzenia restrykcji. Możliwe, że na większe poluzowanie obostrzeń będzie trzeba czekać do wakacji. Tak wynika z deklaracji PiS dotyczącej daty partyjnego kongresu.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski omówił restrykcje, jakie będą obowiązywać w Polsce w najbliższych tygodniach z powodu epidemii COVID-19. Zdecydowano o otwarciu żłobków i przedszkoli, przy jednoczesnym utrzymaniu restrykcji wobec hoteli czy restauracji.

.Jesienny koszmar powrócił. Fala zgonów znów przetacza się przez Polskę

Kiedy rząd rozmrozi gospodarkę? Data kongresu PiS może to wskazywać

Wiele innych restrykcji, w tym zakaz zgromadzeń, również wciąż obowiązują. Oficjalnie nie wiadomo też, kiedy obostrzenia tego typu zostaną zniesione. Ale "trop" w tej sprawie podsunął Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

"Kongres wyborczo-statutowy Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się nie wcześniej niż pod koniec czerwca" - poinformował, jak czytamy w Wirtualnej Polsce. "Liczymy na to, że większość obywateli zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi i w lipcu będą mogły ruszyć normalne aktywności polityczne" - wyjaśnia w rozmowie z portalem jeden z polityków obozu władzy. 

Zobacz wideo Prof. Adam Bodnar był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (14.04)

Lockdown utrzymany prawie w całości przez kolejne dwa tygodnie

Na razie na luzowanie restrykcji w szerszym zakresie nie ma szans. Polacy będą musieli pogodzić się z obostrzeniami również w majówkę - hotele i restauracje zostaną nieczynne do 3 maja. 

Wpływ na wolniejsze tempo rozmrażania gospodarki ma też program szczepień. W grupie osób 60+ idą one wolniej, niż zakładał rząd. Oczekiwał bowiem, że zaszczepionych będzie ok. 70 proc. osób w tym wieku, a tymczasem po medykament zgłosiło się jedynie 40 proc. osób. - Apelujemy do osób 60+, by zgłaszały się do punktów - wzywał szef resortu zdrowia w środę. 

Wzrost zachorowań i zgonów

W środę resort zdrowia opublikował pesymistyczne dane dotyczące pandemii. Nowych zakażeń jest bowiem 21 283, ok. 8 tys. więcej, niż 24 godziny wcześniej. Liczba zajętych łóżek wynosi 33906, a respiratorów 3457.  

Anglia. Euforia po zniesieniu lockdownu. Bary i restauracje znów otwarteAnglia. Euforia po zniesieniu lockdownu. Bary i restauracje znów otwarte

Więcej o: