Niemcy pracują nad siecią 6G. Rząd finansuje badania nad nową technologią

Rząd Niemiec chce przeznaczyć do 2025 r. 700 mln euro na rozwój technologii 6G. - Musimy już teraz myśleć o pojutrze - powiedziała Anja Karliczek, niemiecka minister ds. badań naukowych.
Zobacz wideo Czy technologia 5G może powodować nowotwory?

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) Niemiec rozpocznie w tym tygodniu pierwszą inicjatywę badawczą, dotyczącą technologii 6G. W 2021 roku resort przeznaczy 200 mln euro na rozpoczęcie projektów badawczych, a do końca 2025 roku wyda na ten cel łącznie 700 mln euro.

Samsung zapowiada uruchomienie sieci 6G "Następne łącze wysokiej prędkości dla wszystkich". Samsung chce uruchomić 6G

Sieć 6G to technologia przyszłości. "Zrewolucjonizuje naszą komunikację"

Niemiecki rząd w pierwszej kolejności zajmie się stworzeniem podstaw dla ekosystemu innowacji dla przyszłych technologii komunikacyjnych wokół 6G. Oczekuje się, że technologia 6G zacznie zastępować sieć 5G od 2030 roku.

- Musimy już teraz myśleć o pojutrze i od samego początku pomagać w kształtowaniu nowych kluczowych technologii i standardów w technologiach komunikacyjnych. Transformacja cyfrowa przyspieszyła i podkreśliła potrzebę silnej infrastruktury sieciowej - powiedziała Anja Karliczek, niemiecka minister ds. badań naukowych.

Dzięki 4G po raz pierwszy mieliśmy bezprzewodowy szerokopasmowy internet i możliwe stało się używanie prostych aplikacji. 5G już teraz wyznacza ważne standardy i przenosi sieci cyfrowe na wyższy poziom. Jednak 6G będzie technologią mobilnej transmisji danych przyszłości i zdeterminuje, a nawet zrewolucjonizuje naszą komunikację w następnej dekadzie

- wyjaśniła Anja Karliczek.

Technologia 6G zaoferuje 100-krotnie szybszą transmisję danych w porównaniu do sieci 5G i będzie miała ogromne znaczenie zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i firm oraz przemysłu.

5G - czy to już konieczność w każdym nowym smartfonie? 5G - czy to już konieczność w każdym nowym smartfonie?

Coraz więcej krajów rozpoczyna prace nad siecią 6G

Prace nad technologią 6G rozpoczęły się m.in. w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Również Unia Europejska rozwija swój własny projekt sieci 6G.

Hexa-X to pierwsza oficjalna inicjatywa badawcza UE, która skupia się na opracowaniu i wdrożeniu technologii 6G w Europie. Liderem projektu jest fińska firma Nokia, która szacuje, że systemy 6G wejdą na rynek do 2030 roku.

Więcej o: