Niemcy pracują nad siecią 6G. Rząd finansuje badania nad nową technologią

Rząd Niemiec chce przeznaczyć do 2025 r. 700 mln euro na rozwój technologii 6G. - Musimy już teraz myśleć o pojutrze - powiedziała Anja Karliczek, niemiecka minister ds. badań naukowych.
Zobacz wideo Czy technologia 5G może powodować nowotwory?

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) Niemiec rozpocznie w tym tygodniu pierwszą inicjatywę badawczą, dotyczącą technologii 6G. W 2021 roku resort przeznaczy 200 mln euro na rozpoczęcie projektów badawczych, a do końca 2025 roku wyda na ten cel łącznie 700 mln euro.

Sieć 6G to technologia przyszłości. "Zrewolucjonizuje naszą komunikację"

Niemiecki rząd w pierwszej kolejności zajmie się stworzeniem podstaw dla ekosystemu innowacji dla przyszłych technologii komunikacyjnych wokół 6G. Oczekuje się, że technologia 6G zacznie zastępować sieć 5G od 2030 roku.

- Musimy już teraz myśleć o pojutrze i od samego początku pomagać w kształtowaniu nowych kluczowych technologii i standardów w technologiach komunikacyjnych. Transformacja cyfrowa przyspieszyła i podkreśliła potrzebę silnej infrastruktury sieciowej - powiedziała Anja Karliczek, niemiecka minister ds. badań naukowych.

Dzięki 4G po raz pierwszy mieliśmy bezprzewodowy szerokopasmowy internet i możliwe stało się używanie prostych aplikacji. 5G już teraz wyznacza ważne standardy i przenosi sieci cyfrowe na wyższy poziom. Jednak 6G będzie technologią mobilnej transmisji danych przyszłości i zdeterminuje, a nawet zrewolucjonizuje naszą komunikację w następnej dekadzie

- wyjaśniła Anja Karliczek.

Technologia 6G zaoferuje 100-krotnie szybszą transmisję danych w porównaniu do sieci 5G i będzie miała ogromne znaczenie zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i firm oraz przemysłu.

Coraz więcej krajów rozpoczyna prace nad siecią 6G

Prace nad technologią 6G rozpoczęły się m.in. w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Również Unia Europejska rozwija swój własny projekt sieci 6G.

Hexa-X to pierwsza oficjalna inicjatywa badawcza UE, która skupia się na opracowaniu i wdrożeniu technologii 6G w Europie. Liderem projektu jest fińska firma Nokia, która szacuje, że systemy 6G wejdą na rynek do 2030 roku.

Więcej o: