5G - czy to już konieczność w każdym nowym smartfonie?

5G w każdym smartfonie to raczej kwestia czasu. Na razie to element obowiązkowy w każdym nowym telefonie, którego producent stawia na nowoczesność i innowacje.

5G: co to takiego? Skąd tyle kontrowersji?

5G to skrót odnoszący się do 5 generacji sieci komórkowej, która ma w niedługim czasie zastąpić sieć 4G (LTE). Jej główną zaletą jest to, że umożliwia znacznie szybsze przesyłanie danych, a także podpięcie do sieci internetowej wielu nowych urządzeń. Postęp technologiczny w tej sferze jest niezbędny, gdyż z każdym kolejnym rokiem z sieci internetowej korzystamy coraz intensywniej, co stanowi dla niej duże obciążenie. Jedynie nowa sieć mobilna jest w stanie podołać zapotrzebowaniu użytkowników. Umożliwia  błyskawiczny transfer plików, ale także pozwala na rozwinięcie projektów o znacznie większym znaczeniu społecznym. Szybki internet to także postęp w dziedzinie medycyny, komunikacji, inteligentnego przemysłu i wiele innych.  

Według specyfikacji opublikowanej przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny charakterystyka sieci 5G prezentuje się w następujący sposób:

  • prędkość transferu – do 20 Gb/s pobieranie i do 10 Gb/s wysyłanie
  • opóźnienie – maksymalnie 4 ms, ale możliwe nawet 1 ms
  • obciążenie – 1 milion urządzeń na kilometr kwadratowy
  • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500 km/h

Wokół sieci 5G w Polsce i na świecie pojawiło się wiele emocji i niepopartych naukowo domysłów. 5G łączono nawet z depopulacją i epidemią koronawirusa. Jak dotąd nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby te tezy.

Zobacz też: 5G, Bill Gates i koronawirus. O co chodzi? Skąd wzięły się zarzuty w stosunku do miliardera?

Zobacz wideo Czy sieć 5G zrewolucjonizuje internet? „Ta technologia już jest za rogiem”

5G w telefonie. Nowe modele z 5G

Technologia 5G dopiero raczkuje w Polsce. Pierwsze obiekty tworzące infrastrukturę dla sieci powstawały już w 2019 roku, a według założeń do 2025 wszystkie polskie miasta mają być objęte zasięgiem technologii mobilnej 5G. 

W związku z dynamicznymi działaniami na całym świecie zmierzającymi do wprowadzenia nowej sieci również producenci smartfonów rozpoczęli prace nad wdrażaniem nowych rozwiązań do oferowanych produktów. Na rynku już teraz można dostać telefony z 5G.

5G w telefonie oferują m.in.:

Telefony bez 5G: czy warto inwestować?

Wszystko wskazuje na to, że na ten moment kupowanie nowego smartfona, zwłaszcza z wyższej półki, który nie obsługuje 5G, jest błędem. Telefony bez 5G nie są bowiem w stanie umożliwić użytkownikowi w pełni korzystania z ich możliwości. Większość nowych smartfonów projektowana jest w taki sposób, który wymaga ciągłego, stabilnego dostępu do internetu, dzięki któremu możemy w pełni korzystać z funkcji w nim zawartych. Komfortowe użytkowanie wymusza wręcz przyspieszenie przesyłu i odbioru danych, które w tym momencie możemy osiągnąć jedynie poprzez modernizację i przejście na wyższy poziom sieci mobilnej. 

Zobacz też: Huawei P40 Lite 5G, czyli mocny średniak z 5G w Polsce. Cena nad Wisłą już znana

Więcej o: