Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. "Decyzja sądu nie ma wpływu na skuteczność fuzji"

PKN Orlen przejął grupę medialną Polska Press za 210 mln zł. Wartość firmy oszacowano na kwotę 131 mln zł - czytamy w sprawozdaniu finansowym koncernu paliwowego.
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Dotychczas jedynie spekulowano nad kwotą, jaką Orlen zapłacił niemieckiej grupie medialnej Verlagsgruppe Passau za kupno Polska Press. Dokładna kwota została przedstawiona w opublikowanym w poniedziałek (19 kwietnia) sprawozdaniu finansowym Orlenu.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Adam Bodnar nie składa broni w sprawie Orlenu. Mamy komentarz sądu

Orlen oszacował Polska Press na kwotę 131 mln zł

Z raportu wynika, że cena nabycia spółki wyniosła 210 mln zł. Orlen oszacował wartość Polska Press na 131 mln zł. Koncern paliwowy przejął również długi firmy w wysokości 79 mln zł.

W sprawozdaniu finansowym Orlen powtórzył, że wydane postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. wstrzymania decyzji o przejęciu wydawnictwa "nie ma wpływu na skuteczność nabycia przez PKN Orlen udziałów w Polska Press".

Nabycie zostało dokonane przed wydaniem przez sąd tego postanowienia. Postanowienie sądu nie ogranicza też PKN Orlen w wykonywaniu praw z udziałów w Polska Press (sąd w swoim postanowieniu nie uwzględnił wniosku RPO w tym zakresie)

- czytamy.

Daniel Obajtek Obajtek zarobił w Orlenie 1,2 mln zł. Więcej niż w poprzednich latach

Daniel Obajtek: nabycie udziału Polska Press dokonało się skutecznie. "Postanowienie sądu bezprzedmiotowe"

W lutym br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na zakup Polska Press przez Orlen. Umowa w tej sprawie została podpisana 1 marca 2021 r. Natomiast w kwietniu, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wstrzymał fuzję koncernów Orlen i Polska Press.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu uznał, że nabycie udziału Polska Press dokonało się skutecznie przed decyzją sądu, w związku z czym "postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu".

Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku

- napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Marcin Dec nowym prezesem Polska Press

Grupa wydawnicza Polska Press posiada m.in. 20 dzienników lokalnych i dziesiątki innych tytułów prasowych. Baza użytkowników sięga 17,4 mln osób, na co wpływ ma także około 500 serwisów internetowych.

14 kwietnia informowaliśmy, że nowym prezesem spółki został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej Polska Press. Od października 2020 roku pełni też funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. Wcześniej był m.in. szefem Grupy IPG Mediabrands.

Więcej o: