Daniel Obajtek zarobił w Orlenie grubo ponad milion. Więcej niż w poprzednich latach

Daniel Obajtek w 2020 roku zarobił jako prezes PKN Orlen o ok. 80 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Otrzymał też prawdopodobnie pokaźną premię - prawdopodobnie niemal milion złotych.

PKN Orlen opublikował dane dotyczące wynagrodzeń. Daniel Obajtek, szef koncernu, zainkasował w 2020 roku 1,28 mln zł w ramach samego tylko wynagrodzenia. Oznacza to wzrost pensji o 80 tys. zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację
embed

Daniel Obajtek z potężną pensją. Dostał też premię

Jego przychód mógł być jednak znacząco większy, bo Orlen wypłacił też premie. W ich wypadku znamy jednak tylko "wartość potencjalną". Z tego tytułu prezes paliwowego giganta mógł otrzymać nawet 966 tys. zł. I w tym wypadku wartość jest większa, niż rok wcześniej - potencjalna premia za rok 2019 wyniosła 913 tys. zł. 

embed

Daniel Obajtek kieruje Orlenem od 2018 roku. Od kilku tygodni media opisują przebieg jego błyskotliwej kariery, zakupy nieruchomości, powiązania personalne. W marcu Daniel Obajtek złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie formułowanych pod jego adresem zarzutów dotyczących jego stanu majątkowego. 

Orlen zyskał, ale stracił. Wypłaci rządowi miliony

PKN Orlen odnotował za rok 2020 2,356 mld zł straty. Paliwowy gigant, którym kieruje Daniel Obajtek, poinformował w oficjalnym komunikacie, że zarząd proponuje pokrycie jednostkowej straty netto z kapitału zapasowego Spółki. 

Spółka chce, pomimo straty wypłacić dywidendę. I w tym wypadku źródłem środków ma być kapitał zapasowy. Środki w wysokości ok. 1,5 mld zł w dużej części trafią do Skarbu Państwa. Budżet zainkasuje kilkaset mln zł. "Wynik jednostkowy roku 2020 obarczony był jednorazowymi odpisami o charakterze czysto księgowym, związanymi głównie ze spadkiem wartości aktywów w segmencie Upstream. Odpisy pomniejszyły zysk o ponad 3 mld zł. Jednak pełny obraz wyników Grupy oddaje zysk skonsolidowany, czyli wspomniane już wcześniej 3,4 mld zł za 2020 rok" - wyjaśniła spółka w przesłanym redakcji next.gazeta.pl komentarzu. 

Więcej o: