OFE. Ustawa likwidacyjna w Sejmie. Po przegłosowaniu mamy czas na decyzję

Sejm będzie we wtorek (20.04, g.10.00) kontynuował rozpoczęte w ubiegłym tygodniu 28. posiedzenie. Posłowie zagłosują między innymi nad rządowym projektem nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Rząd chce, aby przepisy weszły w życie 1 czerwca.

Za półtora miesiąca ma ruszyć likwidacja OFE, która zakończy się na początku 2022 roku. To ogromna logistycznie operacja dla Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które muszą tworzyć plany po omacku, na podstawie projektu przepisów. To się może jednak niedługo zmienić, ponieważ Sejm ma dziś (20 kwietnia) głosować nad ustawą likwidującą OFE

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Likwidacja OFE. Sejm będzie głosował m.in. nad opłatą przekształceniową

Projekt zakłada, że każdy członek OFE samodzielnie zdecyduje, gdzie trafią jego środki - do IKE czy do ZUS-u. Rząd chce, aby przepisy weszły w życie 1 czerwca. Od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mieli czas na podjęcie decyzji, gdzie chcą przekazać środki z funduszy. Przenoszącym środki na IKE zostanie potrącona opłata przekształceniowa w wysokości 15 procent aktywów netto danego OFE. Za każde 5 tys. zł pobrane zostanie więc 750 zł. 

Środki na IKE zostaną przekazane domyślnie. To oznacza spory zastrzyk gotówki dla państwa. Szacuje się, że w zależności od decyzji Polaków co do przyszłości rachunków OFE, opłata przekształceniowa łącznie przyniesie od 11 do 22 mld złotych, które trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Decyzja o pozostaniu w ZUS będzie wymagała przesłania do urzędu specjalnego wniosku. Projekt ustawy nie przewidywał jednak, że będzie można złożyć go elektroniczne. Jeśli nic się nie zmieni, dokumenty będzie trzeba dostarczyć do ZUS w formie papierowej.

Likwidacja OFE. 'Solidarność' krytykuje projekt. 'Nie może zaakceptować planowanej domyślności decyzji' Likwidacja OFE. Chcesz przenieść pieniądze do ZUS-u? Maszeruj na pocztę

Sejm będzie głosował też nad innymi projektami

W bloku głosowań jest też rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Zawarte w ustawie przepisy zwiększą ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi między innymi o wyeliminowanie ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny mają zasilać składki płacone przez deweloperów.

Polaków czeka reforma emerytalna Rząd przeniesie pieniądze Polaków do IKE. Dla niektórych to strata

Sejm ma też głosować nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Ustawa uzupełnia przepisy w sprawie zwalczania terroryzmu oraz nad rządowym projektem ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa. Reguluje on funkcjonowanie młodzieżowych rad przy samorządach.

Więcej o: