Likwidacja OFE już zaraz, a ustawa wciąż w Sejmie. Towarzystwa Emerytalne tworzą plany po omacku

Likwidacja OFE ma ruszyć już za 1,5 miesiąca. Ustawa jednak wciąż jest w Sejmie. Powszechne Towarzystwa Emerytalne do zmian przygotowują się więc na podstawie projektu aktu prawnego, a nie jego finalnej wersji.

Na początku marca rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej likwidacji OFE. Po niemal 40 dniach akt wciąż jest w Sejmie, a w życie ma wejść na początku czerwca. Do tego czasu pozostało ledwie półtora miesiąca. Zmiany w systemie emerytalnym dotyczą 158 mld zł oszczędności Polaków, a Powszechne Towarzystwa Emerytalne wciąż nie wiedzą, jak ostatecznie będzie wyglądała reforma. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Likwidacja OFE. PTE przygotowują się na podstawie projektu

Zmiany są duże i istotne dla całego społeczeństwa, a dla PTE likwidacja OFE jest dużym wyzwaniem logistycznym. Niestety, PTE muszą przygotowywać się do niej tylko na podstawie projektu ustawy. 

Czekamy na wynik prac parlamentarnych, jesteśmy dopiero po pierwszym czytaniu projektu ustawy w Sejmie i w tym tygodniu planowane jest drugie czytanie. Potem są jeszcze prace w Senacie i następnie decyzja prezydenta. Do planowanego wejścia ustawy w życie i do tej reformy zostało 1,5 miesiąca, a nadal nie mamy ostatecznej wersji ustawy oraz aktów wykonawczych. Prowadzimy działania, które mają dostosować się do nowych regulacji tak, żebyśmy w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dokonali tego przekształcenia 

- mówi dla biznes.interia.pl Paweł Michalik, prezes PTE Uniqa, odpowiadając na pytania o stan przygotowań firmy do reformy. Dodaje, że największym wyzwaniem będzie pierwsza faza przyjmowania oświadczeń od członków, którzy chcieliby przejść do ZUS. Projekt bowiem niestety nie zakłada, że dokumenty będzie można złożyć przez internet. Będzie trzeba zatem wysłać je w formie papierowej pocztą. 

Ten okres ma przypaść od 1 czerwca do 2 sierpnia i w tym okresie osoby, które chcą przejść do ZUS będą musiały złożyć specjalne oświadczenie na formularzu przygotowanym przez rząd. To wymaga przygotowania logistycznego, bo gdyby tylko 20 proc. klientów zdecydowało się przejść do ZUS, to w naszym przypadku oznacza przyjęcie około 200 tys. takich przesyłek, które trzeba będzie rzetelnie zweryfikować i powiadomić ZUS. Przygotowujemy się bazując na projekcie ustawy i projektach rozporządzeń, bo nadal nie ma ostatecznych tych dokumentów. Na razie mamy tylko projekt tego formularza

- tłumaczy Michalik. 

Likwidacja OFE. 'Solidarność' krytykuje projekt. 'Nie może zaakceptować planowanej domyślności decyzji'Likwidacja OFE. "Solidarność" nie akceptuje planowanej domyślności decyzji

W sprawie OFE obywatele będą musieli podjąć decyzję do sierpnia

W okresie od czerwca do 2 sierpnia będzie trzeba podjąć, co dalej ze środkami z OFE. Zgodnie z zapisami projektu ustawy, członkowie OFE będą mieli dwie możliwości. Domyślnie środki zostaną przekazane na IKE.  To wiąże się pobraniem opłaty przekształceniowej. Z każdych 5 tys. złotych do budżetu państwa trafi 750 zł.Szacuje się, że w zależności od decyzji Polaków co do przyszłości rachunków OFE, opłata przekształceniowa łącznie przyniesie od 11 do 22 mld złotych, które trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Likwidacja OFE o krok bliżej. 'Cokolwiek emeryci wybiorą i tak stracą'Likwidacja OFE o krok bliżej. "Cokolwiek emeryci wybiorą i tak stracą"

Druga opcja to przeniesienie całości środków do ZUS. Pozwala to uniknąć opłaty przekształceniowej. Żeby to zrobić, będzie trzeba przesłać do ZUS specjalny wniosek. 

Więcej o: