Bon turystyczny. Rząd nie wydłuży terminu ważności? Priorytetem "najbliższy sezon wakacyjny"

Rząd nie planuje wydłużenia terminu ważności bonu turystycznego, a ten upłynie w marcu 2022 roku. - Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Choć Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w lutym prowadziło analizy i dyskutowało nad przedłużeniem terminu ważności bonu turystycznego, portal money.pl dowiedział się nieoficjalnie, że program może nie zostać wydłużony, mimo że sytuacja wciąż nie pozwala na swobodne wyjazdy wakacyjne.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Przedłużenia terminu na razie nie będzie, choć wydano tylko ok. 10 proc. przyznanej kwoty

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii mówił, że po konsultacjach z branżą turystyczną priorytetem stało się wykorzystanie bonu w nadchodzącym sezonie wakacyjnym. Rząd będzie o tej możliwości przypominał, jak tylko sytuacja pozwoli ponownie organizować wyjazdy.

Jeżeli po wakacjach, czyli we wrześniu i październiku, okaże się, że wciąż spora grupa środków nie została wydana, to rozpoczniemy konsultacje i analizy, czy terminy nie powinny być zmieniane

- mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Na razie decyzja pozostaje bez zmian - termin ważności bonu turystycznego upłynie 1 marca 2022 roku.

Bon turystyczny został do tej pory tylko w kilku procentach. Według danych ZUS, Polacy wydali ok. 10 proc. świadczeń, przeznaczonych na usługi turystyczne. Do wydania wciąż jest prawie miliard złotych.

Co to jest bon turystyczny i komu przysługuje?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, dopłatą do wypoczynku, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, a także branży turystycznej osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. 

Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pieniądze przysługują rodzinom niezależnie od poziomu dochodów.

Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym 

- czytamy na stronie internetowej gov.pl. Od stycznia bonem można też opłacać jednodniowe wycieczki.

Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Więcej o: