Sejmowe komisje za przyjęciem projektu ustawy w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, czyli zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma on posłużyć do odnowienia i pobudzenia europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.
Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

W głosowaniu wzięło udział 81 posłów. Za projektem opowiedziało się 53, przeciwnych było 3, a wstrzymało się 25. Teraz dokumentem zajmie się Sejm na dzisiejszym posiedzeniu, które zaplanowano na godzinę 16.00.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki i jego partyjny zwierzchnik, wicepremier Jarosław Kaczyński podczas debaty i nocnego głosowania nad odwołaniem ministra zdrowia (po aferach Szumowskiego - zakupu lewych maseczek po zawyżonej cenie od znajomego instruktora narciarskiego i kontrakcie na nieistniejące respiratory od handlarza bronią). Warszawa, 5 czerwca 2020 Głosowanie nad KPO jeszcze we wtorek. Opozycja liczy na poprawki

Wniosek Koalicji Obywatelskiej ws. odroczenia ratyfikacji odrzucony 

Komisje na posiedzeniu odrzuciły wniosek Koalicji Obywatelskiej o odroczenie ratyfikacji Funduszu Odbudowy o dwa tygodnie i zorganizowanie w tym czasie wysłuchania publicznego na temat Krajowego Planu Odbudowy. Jest to dokument wskazujący, w jaki sposób mają być wydatkowane środki z funduszu.

Koalicja Obywatelska zgłosiła 6 poprawek do ustawy, między innymi dotyczącą powołania Niezależnego Komitetu Sterującego do nadzoru Krajowego Planu Odbudowy. Rząd opowiedział się za odrzuceniem wszystkich poprawek.

Robert Biedroń Biedroń grozi, że Lewica nie zagłosuje za KPO. "Jeżeli nie zostanie złożony w KE"

Fundusz Odbudowy. Polska może otrzymać 57 mld euro

Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół mld euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku. Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.

Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 mld euro w formie dotacji i ponad 34 mld w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej. Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

Więcej o: