Microsoft odświeża Windowsa i porzuca ikony z lat 90. Zmienia też czcionkę

Microsoft odświeży ikony z Windowsa 95 i wprowadzi nową czcionkę. Zmiany w designie przyniesie aktualizacja dla Windowsa 10, która będzie dostępna w październiku 2021 roku.
Zobacz wideo Dlaczego komputery i karty graficzne tak podrożały? Winna jest nie tylko pandemia [TOPtech]

Microsoft postanowił odświeżyć ikony z czasów Windowsa 95, na które wciąż można napotkać się w "Dziesiątce". Ikony wraz z czcionkami to tylko niektóre elementy, które zostaną poddane "odmładzaniu".

Melinda i Bill Gatesowie zapowiedzieli wzięcie rozwoduIle pieniędzy ma Bill Gates? Ciekawostki z życia założyciela Microsoftu

Microsoft wprowadzi nowe ikony wraz z jesienną aktualizacją

Microsoft odświeży liczne ikony systemowe, które znajdują się w pliku shell32.dll - informuje serwis The Verge. Chodzi m.in. o ikony trybu hibernacji, sieci, pamięci i stacji dyskietek. Biblioteka ta jest kluczowym elementem powłoki systemu Windows, gdyż wyświetla ikony w różnych oknach dialogowych w systemie operacyjnym.

Nowe i stare ikony WindowsaNowe i stare ikony Windowsa Źródło: Microsoft

Odświeżone ikony zostaną wprowadzone wraz z pakietem Sun Valley, który wprowadzi liczne kosmetyczne zmiany w Windowsie 10. Użytkownicy "Dziesiątki" zauważą zmiany wraz z pobraniem aktualizacji 21H2, która będzie dostępna na jesień.

Windows 10 - jeden system na wszystkie urządzeniaWindows 10 dostanie odświeżony interfejs, a to nie koniec

Windows 10 otrzyma nową czcionkę

Kolejna zmiana będzie dotyczyć czcionki. Microsoft zrezygnuje z Segoe UI i zastąpi ją Segoe UI Variable. Nowa czcionka nie przyniesie wielkich zmian, jednak jak wyjaśnia na swoim blogu Microsoft, Segoe UI Variable będzie lepiej dostosowana do małych i dużych ekranów.

Nowa czcionka Segoe UI VariableNowa czcionka Segoe UI Variable źródło: Microsoft

Czcionka Segoe UI dobrze się prezentuje w rozmiarze 9 pt. Jednak przy większych rozmiarach jej ekspresja jest ograniczona, a przy mniejszych staje się mało czytelna. Segoe UI Variable ma rozwiązać ten problem dzięki technologii zmiennej czcionki. Microsoft nie wyjaśnia, kiedy dokładnie nowa czcionka zawita do systemów Windows 10. Segoe UI Variable ma być wdrażana stopniowo na drodze aktualizacji systemu.