Ceny drewna i płyty MDF ostro w górę. Klienci sklepów meblowych mogą zapłacić więcej

- Od kilkunastu miesięcy drożeją wszystkie podstawowe surowce i komponenty służące do produkcji mebli - powiedział Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) w rozmowie z "Pulsem Biznesu".
Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Pianki tapicerskie podrożały w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 130 proc. Płyty drewnopochodne i drzwi wewnętrzne o około 100 proc., a drewno - 50-60 proc. Podrożały również okucia i inne elementy ze stali, tkaniny i materiały opakowaniowe. Od września 2020 r. do kwietnia 2021 r. cena płyt MDF zwiększyła się o ponad 70 proc. - podaje Związek Polskie Okna i Drzwi (PoiD), którego dane przytacza "Puls Biznesu".

Podwyżki cen mogą być przenoszone na klientów

Cena MDF może przesądzić o opłacalności produkcji. - Zarówno w przypadku mebli tapicerowanych, jak i tzw. skrzyniowych cena samych surowców może stanowić połowę ogólnych kosztów produkcji - szacuje Michał Strzelecki. Wytwórcy mogą więc próbować przenieść podwyżki cen surowców na klienta końcowego.

Płyty drewnopochodne drożeją przez rosnące ceny żywic syntetycznych - wyjaśnił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Jędrzej Kasprzak, prokurent firmy Swiss Krono i przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych (SPPD) w Polsce. Na wyższą cenę przekłada się także wzrost kosztów energii. - Sytuacja na rynku - i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - jest niestabilna - podkreślił Kasprzak.

Eksperci przewidują podwyżki cen mebli, sprzętu RTV i AGD

- Pierwsze miesiące pandemii mocno uderzyły w eksport polskiej branży meblarskiej - oceniają eksperci PKO BP. W okresie od marca do maja 2020 eksport spadł o 34,2 proc. w ujęciu rocznym (CPA: 31), a największy spadek odnotowano w kwietniu (-55,2 proc. r/r). Po trudnej pierwszej połowie roku nastąpiła odwilż w zamówieniach z zagranicy. Już w czerwcu negatywna tendencja odwróciła się, a III kw. 2020 r. zamknął się wynikiem +8,1 proc. licząc rok do roku.

Jak dodają, wzrosty widać było również w pierwszych dwóch miesiącach IV kw. 2020 r. Korzystnie na wyniki eksporterów wpływał również niższy kurs złotego wobec euro. Dobre wyniki z II poł. 2020 r. nie pozwoliły jednak eksporterom odrobić strat z okresu lockdownu. - Szacujemy, że eksport branży meblarskiej za cały 2020 rok będzie mniejszy o 4-5 proc. r/r - oceniają eksperci.

Z kolei zgodnie z szacunkami analityków, na których powołuje się Gazeta Wyborcza oraz INN Poland w 2021 roku największe podwyżki odczujemy przy zakupie kosmetyków, AGD, RTV oraz mebli. 

Więcej o: