Jarosław Gowin: Spłacanie długu może potrwać lata. Na ratowanie polskich firm złożyliśmy się wszyscy

- Na ratowanie gospodarki w czasie pandemii złożyli się wszyscy Polacy - powiedział na otwarciu kongresu Impact'21 wicepremier i minister rozwoju, pracy oraz technologii Jarosław Gowin. W opinii wicepremiera zaciągnięcie długu publicznego w kwocie 220 mld złotych było niezbędne - pozwoliło to na osiągnięcie jednego z lepszych wyników gospodarczych na świecie.

Podczas otwarcia dwudniowych obrad wiosennego Impact’21 wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział m.in. nową politykę przemysłową, konieczność wzmocnienia polskiego eksportu oraz ułatwienia zatrudnienia cudzoziemców. Przypomniał również, że dług publiczny, który został zaciągnięty w ramach walki ze skutkami pandemii, został zaciągnięty przez wszystkich Polaków. 

Zobacz wideo Kiedy kolejne spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy? Fogiel: Termin zachowamy dla siebie

Dług publiczny w Polsce wynosi przeszło 200 mld złotych. Gowin: To dług, który będziemy spłacać w latach

Wicepremier Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu przedstawił perspektywy dla polskiej gospodarki. Według ministra doświadczenie, które w trakcie pandemii zdobyła Polska, potwierdziło umiejętność władz w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

- Zdecydowane działanie, szybkie wprowadzenie lockdownu, pozwoliło Polsce uniknąć najgorszego uderzenia pierwszej fali pandemii. Zdrowy rozsądek sprawił, że do obostrzeń podchodziliśmy pragmatycznie. Walczyliśmy przede wszystkim o zdrowie i życie Polaków, a jednocześnie staraliśmy się minimalizować straty gospodarcze, przeplataliśmy okresy lockdownu dobrze przemyślanymi interwałami, kiedy nasza gospodarka mogła swobodnie funkcjonować - mówił Gowin.

Jak dodał, prognozy instytucji międzynarodowych wskazują, że na koniec 2021 roku, wzrost PKB w Polsce przekroczy 4 proc. Oznacza to, że tempo rozwoju gospodarki przyspiesza. - Potwierdzam prognozy, które mówią, że ten rok zakończymy z co najmniej czteroprocentowym wzrostem gospodarczym - powiedział wicepremier.

W osiągnięciu dobrego wyniku, w opinii Gowina, pomogło zaciągnięcie większego długu publicznego. - Pomoc finansowa ze strony państwa nie jest pozbawiona skutków długofalowych. Jednym z nich jest wzrost długu publicznego. To przeszło 200 mld złotych, czyli około 9 proc. PKB - mówił podczas Impact’21 wicepremier.

Na ratowanie polskich firm złożyliśmy się wszyscy. To dług, który w najbliższych miesiącach i latach - oby nie dekadach - będziemy spłacać

- dodał Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Obecnie Polska notuje najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej

- Nie podejmujemy decyzji, nie wprowadzamy zmian i nie wdrażamy reform bez rozmów i konsultacji z przedsiębiorcami i ekspertami, z pracodawcami i pracownikami. Tak też działaliśmy w pandemii: w nieustannym kontakcie z poszczególnymi branżami i sektorami. I to przyniosło efekt - powiedział szef MRPiT. 

W opinii wiceministra polska strategia walki z pandemią przyniosła rezultaty, jeśli chodzi o krajową gospodarkę. - Obecnie Polska notuje najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. Tak naprawdę to obecnie brakuje nam rąk do pracy. Eksport i przemysł radzą sobie doskonale - mówił podczas wystąpienia Jarosław Gowin.

Więcej o: