"Narodowym socjalistom nie w smak niezależna klasa średnia". Opozycja po prezentacji Nowego Ładu

"Propaganda, pic i państwo dla swoich", "Więcej socjalizmu, więcej etatyzmu", "Wasze obietnice istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint" - w mediach społecznościowych opozycja komentuje prezentację rządowego programu Nowy Ład.
Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

Program Nowy Ład obejmuje pięć kluczowych filarów: ochronę zdrowia, obniżkę podatków dla 18 mln Polaków, emerytury bez podatku do 2500 zł, mieszkania bez wkładu własnego oraz inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.

Komentarze po prezentacji Nowego Ładu.

Założenia programu Nowy Ład, które zostały przedstawione na konwencji m.in. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego spotkały się z ostrą krytyką ze strony opozycji. "*** likwiduje samozatrudnienie przedsiębiorców. Składka zdrowotna 9% bez odpisu od podatku to wzrost ryczałtu z 19% do 28%! Na ryzykowną działalność na własny rachunek. Narodowym socjalistom nie w smak niezależna od władzy klasa średnia - napisał na Twitterze Radosław Sikorski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

"Nie ma złudzeń, że Nowy Ład jest tylko wydmuszką, taką, jaką jest dobra zmiana. Propaganda, pic i państwo dla swoich. Kaczyński w roli nadpremiera. Partia zamiast rządu, jak kiedyś. A w rzeczywistości toniemy w nieładzie PiS" - skomentował program Grzegorz Schetyna, były lider Platformy Obywatelskiej.

"Milion aut elektrycznych, 100 tys. mieszkań, lux-torpeda, prom ze Szczecina, program kosmiczny, wzrost inwestycji do 25% PKB, 22 mosty, oczka wodne, kanały żeglugi. Niespełnione obietnice. Zamiast tego - najwiecej ponadnormatywnych zgonów w UE. #NieładPiS #ObiecaliOszukali" - napisał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Wasze obiecane mieszkania, mosty, obwodnice i zamki istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint. W realu jest zapaść demograficzna, inflacja, coraz wyższe podatki i rady nadzorcze dla krewnych i znajomych. #nieładPiS #ObiecaliOSZUKALI" - stwierdził Bogdan Klich, senator RP.

"Przedstawianie tego co PiS nazywa 'nowym ładem' powinno zacząć się minutą ciszy. Ten rząd powinien przeprosić Polaków za klęskę w walce z COVIDem i odejść, a nie prezentować plany na przyszłość... Zawiedliście. Przeproście. Odejdźcie" - podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"Lista niezrealizowanych obietnic jest dłuższa, niż lista nowych obietnic. Nowy ład ma przykryć prawdziwy pisowski #Nieładpis" - uważa Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej, założycielka Komitetu Obrony Demokracji.

"Piękne frazesy PiS dotyczące obniżenia podatków - jak to się ma do rzeczywistości? Od 1 stycznia rząd PiS zaserwował nam pełną gamę nowych i wyższych podatków i opłat... nie wspominając o braku rzeczywistego wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników w pandemii... #NieładPiS" - napisała Magdalena Łośko, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"Więcej socjalizmu, więcej etatyzmu, gorzej dla wykazujących się pomysłami, inicjatywą i najbardziej pracowitych. Dla pamiętających PRL 'nowy ład; wygląda i pachnie całkiem znajomo" - podsumował Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska".

Więcej o: