Ile będzie kosztować Nowy Ład? Suma jest zawrotna - 651,6 mld złotych w osiem lat

Nowy Ład to nowy społeczno-gospodarczy program, obejmujący okres po pandemii koronawirusa. Przewiduje działania i inwestycje na wielu obszarach polskiej gospodarki - jednak jaki będzie jego koszt? Z podanych przez PiS wyliczeń wynika, że łączny koszt Nowego Ładu do 2030 roku wyniesie 651,6 mld złotych.

Nowy Polski Ład to program oparty na dziesięciu obszarach - między innymi ochronie zdrowia, rodzinie, poprawie życia na wsi. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zapowiedzieli między innymi zniesienie "umów śmieciowych", 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny, na drugie, trzecie i kolejne dzieci czy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Ile to będzie kosztować?

Jarosław Kaczyński Nowy Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i "spłata" kredytu [LISTA]

Nowy Polski Ład. Ile będzie kosztować?

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni wcześniej zapowiadał, że Nowy Polski Ład będzie "wielkim programem inwestycyjnym" w zdrowie, rodzinę, demografię, infrastrukturę i gospodarkę. Jak wynika z dokumentu opublikowanego na stronie Prawa i Sprawiedliwości, która promuje program, średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld złotych. Sam Nowy Ład ma zostać wprowadzony na początku 2022 roku. 

Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

Nowy Polski Ład. Nadchodzą duże zmiany w kraju

- Ktoś zapyta, dlaczego dziś i teraz? Otóż, wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni. Ciągle musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trwa dogaszenie pandemii i przy kolejnych ogniskach i falach, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu. Wierzymy jednak w moc Polski i w rozsądek Polaków. I dlatego przedstawiamy Polski Ład - powiedział Jarosław Kaczyński, przedstawiony przez prowadzących prezentację jako "twórca wizji" Nowego Ładu.

Program Nowy Ład obejmie takie obszary jak:

  • plan na zdrowie,
  • uczciwa praca - godna płaca,
  • dekady rozwoju,
  • rodzina i dom w centrum życia,
  • Polska - nasza ziemia,
  • przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  • dobry klimat dla firm,
  • czysta energia - czyste powietrze,
  • CyberPoland 2025,
  • złota jesień życia.

Sobolewski: Polski Ład jak pudełko czekoladek. Zmiany w programie 500 Plus? 'Od razu zdementuję'. Na zdjęciu Krzysztof Sobolewski Sobolewski: Polski Ład jak pudełko czekoladek. Mówi też, co z 500 Plus

Więcej o: