Praca zamiast emerytury? Ekspert: Pracownik nie otrzyma na rękę więcej pieniędzy. Wybór jest oczywisty

Nowy Polski Ład zaprezentowany przez PiS oferuje zerowy PIT dla osób, które wybiorą dalszą pracę zamiast emerytury. - Rozwiązanie wydaje się nie odpowiadać na wyzwania systemu ubezpieczeń społecznych. Osoba, która osiąga wiek emerytalny, ma prawo pobierać emeryturę i dalej pracować - powiedział dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w rozmowie z serwisem Prawo.pl.
Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

Program "nowy ład" zakłada m.in. zwolnienie z podatku dochodowego dla emerytur do kwoty 2500 złotych oraz zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się na dalszą pracę. Pracownicy mieliby otrzymać większą pensję netto ("na rękę") i powiększyć swoją emeryturę w przyszłości - wynika z dokumentu.

"Pracownik nie otrzymałby na rękę więcej pieniędzy, lecz dostałby wyższą emeryturę"

Wicepremier Jarosław Gowin mówił natomiast o księgowaniu kwot stanowiących równowartość niepobieranego PIT-u na koncie emerytalnym każdej takiej osoby, co oznacza, że pieniądze z podatku nie trafiłyby do kieszeni pracownika w wieku emerytalnym, lecz byłyby przekazywane na jego konto emerytalne, najprawdopodobniej w ZUS - wskazuje serwis Prawo.pl. "Tym samym taki pracownik nie otrzymałby na rękę więcej pieniędzy, lecz dostałby wyższą emeryturę, pod warunkiem oczywiście, że by do niej dożył" - dodano.

- Rozwiązanie wydaje się nie odpowiadać na wyzwania systemu ubezpieczeń społecznych. Osoba, która osiąga wiek emerytalny, ma prawo pobierać emeryturę i dalej pracować - powiedział w rozmowie z Prawo.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Rząd daje wybór między czternastoma emeryturami (przy najniższej emeryturze będzie to około 15 tys. zł) a kwotą 1836 zł z podatku, wpłacaną na IKE. - Wybór wydaje się oczywisty i każdy, kto osiągnie wiek emerytalny, jeśli tylko stanie przed takim wyborem z łatwością zobaczy, co się bardziej opłaca - dodał dr Kolek.

Nowy Polski Ład zmieni system podatkowy w Polsce. Co z likwidacją OFE?

Zaprezentowany przez PiS program Polski Ład ma wprowadzić wielkie zmiany w systemie podatkowym, w tym podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie emerytur do kwoty 2500 zł z opłacania podatku dochodowego oraz zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Szacuje się, że około 65 proc. emerytów nie będzie płaciło podatku od emerytury.

Program gospodarczo-społeczny przywrócił też dyskusję na temat likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Reforma zakłada, że w opcji domyślnej środki zgromadzone w OFE zostałyby przeniesione na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) wraz z pobraniem 15-procentowej opłaty przekształceniowej. Jedynie za zgodą uczestnika OFE, pieniądze mogłyby trafić do ZUS-u. W przypadku IKE środki podlegają dziedziczeniu, a na koncie ZUS - nie.

Nowy Ład w obecnej postaci sprawia, że opłata przekształceniowa traci sens i może zostać obniżona lub wykreślona z ustawy o likwidacji OFE. Rząd rozważa obniżenie tej opłaty do 10 proc. Projekt ustawy dotyczący OFE utknął w miejscu za sprawą wątpliwości, które w kwietniu wyraziła Solidarna Polska.

Więcej o: