Poseł PO chce solidarności podatkowej dla europosłów. Ma w tym pomóc Polski Ład

- Od dawna mówi się o wysokich zarobkach europosłów, więc może należy wyrównać ich opodatkowanie do tego poziomu, który dotyczy polskich obywateli - powiedział w rozmowie z Interią Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej. Dodał, że Polski Ład może pomóc osiągnąć ten cel.
Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Polityk PO oraz były (przez trzy kadencje) poseł do Parlamentu Europejskiego domaga się od czasów kampanii wyborczej w 2019 roku opodatkowania europosłów. Tłumaczy to wysokimi zarobkami, które sięgały kwoty 450 tys. zł rocznie.

Pilotaż paszportów covidowych już 20 maja. Dworczyk zdradza, jak będzie wyglądał (zdjęcie ilustracyjne) Pilotaż paszportów covidowych od 20 maja. Dworczyk o tym, jak będzie wyglądał

12 państw członkowskich UE opodatkowało europosłów

Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej wskazuje, że Polski Ład ma wprowadzić solidarność podatkową, aby biedniejsi płacili mniej podatków, a bogatsi więcej. - Od dawna mówi się o wysokich zarobkach europosłów, więc może należy wyrównać ich opodatkowanie do tego poziomu, który dotyczy polskich obywateli - powiedział polityk w rozmowie z Interią.

Portal zwraca uwagę, że opodatkowanie europosłów we własnych krajach nie jest niczym nadzwyczajnym w Unii Europejskiej. Do tej pory, 12 państw członkowskich zdecydowało się na taki krok, w tym m.in. Austria, Belgia, Czechy, Łotwa i Węgry. We wszystkich tych państwach zastosowanie mają ogólne stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opodatkowanie wynagrodzenia europosłów podatkiem unijnym nie ogranicza prawa państw członkowskich do objęcia tego wynagrodzenia również podatkiem krajowym - wynika z opinii Biura Analiz Sejmu z 30 kwietnia 2021 roku. Jest to możliwe pod warunkiem, że nie dojdzie do podwójnego opodatkowania pensji europosłów.

Polski Ład. PiS chce podwyższyć drugi próg podatkowy i kwotę wolną od podatku

Zgodnie z założeniami nowego programu PiS Polski Ład, rząd miałby podwyższyć drugi próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. PiS zapowiedział również podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie kwota wolna wynosi 8 tys. zł dla osób z najniższymi dochodami i rośnie wraz z większymi dochodami.

Gdyby rząd zrealizował postulaty Bogusława Sonika, europosłowie zostaliby objęci drugim progiem podatkowym. Po wprowadzeniu zmian podatkowych, zaprezentowanych w Polskim Ładzie, dochód przekraczający kwotę 120 tys. zł zostałby objęty stawką podatku wynoszącą 32 proc.

Gotówka - zdjęcie ilustracyjne Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. Koniec naszej 'passy'

Ile zarabiają europosłowie?

Według danych z lipca 2020 roku posłowie Parlamentu Europejskiego zarabiają ok. 8995 euro brutto miesięcznie. Po potrąceniu unijnych podatków i składek ubezpieczeniowych europosłowie otrzymują "na rękę" ok. 7011 euro.

W większości krajów UE posłowie do PE mają obowiązek odprowadzenia dodatkowego podatku krajowego. Ostateczna wysokość wynagrodzenia (po potrąceniu należności podatkowych) poszczególnych posłów zależy zatem od przepisów podatkowych obowiązujących w ojczystym kraju posła.

Europosłowie nie ponoszą kosztów m.in. rachunków telefonicznych, abonamentu, wynajmu i kosztów prowadzenia biura poselskiego, zakupu i utrzymania sprzętu komputerowego oraz kosztów reprezentacyjnych. Posłowie otrzymują na te cele dodatkowe pieniądze w kwocie 4576 euro miesięcznie.

Więcej o: