Poseł PO chce solidarności podatkowej dla europosłów. Ma w tym pomóc Polski Ład

- Od dawna mówi się o wysokich zarobkach europosłów, więc może należy wyrównać ich opodatkowanie do tego poziomu, który dotyczy polskich obywateli - powiedział w rozmowie z Interią Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej. Dodał, że Polski Ład może pomóc osiągnąć ten cel.
Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Polityk PO oraz były (przez trzy kadencje) poseł do Parlamentu Europejskiego domaga się od czasów kampanii wyborczej w 2019 roku opodatkowania europosłów. Tłumaczy to wysokimi zarobkami, które sięgały kwoty 450 tys. zł rocznie.

12 państw członkowskich UE opodatkowało europosłów

Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej wskazuje, że Polski Ład ma wprowadzić solidarność podatkową, aby biedniejsi płacili mniej podatków, a bogatsi więcej. - Od dawna mówi się o wysokich zarobkach europosłów, więc może należy wyrównać ich opodatkowanie do tego poziomu, który dotyczy polskich obywateli - powiedział polityk w rozmowie z Interią.

Portal zwraca uwagę, że opodatkowanie europosłów we własnych krajach nie jest niczym nadzwyczajnym w Unii Europejskiej. Do tej pory, 12 państw członkowskich zdecydowało się na taki krok, w tym m.in. Austria, Belgia, Czechy, Łotwa i Węgry. We wszystkich tych państwach zastosowanie mają ogólne stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opodatkowanie wynagrodzenia europosłów podatkiem unijnym nie ogranicza prawa państw członkowskich do objęcia tego wynagrodzenia również podatkiem krajowym - wynika z opinii Biura Analiz Sejmu z 30 kwietnia 2021 roku. Jest to możliwe pod warunkiem, że nie dojdzie do podwójnego opodatkowania pensji europosłów.

Polski Ład. PiS chce podwyższyć drugi próg podatkowy i kwotę wolną od podatku

Zgodnie z założeniami nowego programu PiS Polski Ład, rząd miałby podwyższyć drugi próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. PiS zapowiedział również podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie kwota wolna wynosi 8 tys. zł dla osób z najniższymi dochodami i rośnie wraz z większymi dochodami.

Gdyby rząd zrealizował postulaty Bogusława Sonika, europosłowie zostaliby objęci drugim progiem podatkowym. Po wprowadzeniu zmian podatkowych, zaprezentowanych w Polskim Ładzie, dochód przekraczający kwotę 120 tys. zł zostałby objęty stawką podatku wynoszącą 32 proc.

Ile zarabiają europosłowie?

Według danych z lipca 2020 roku posłowie Parlamentu Europejskiego zarabiają ok. 8995 euro brutto miesięcznie. Po potrąceniu unijnych podatków i składek ubezpieczeniowych europosłowie otrzymują "na rękę" ok. 7011 euro.

W większości krajów UE posłowie do PE mają obowiązek odprowadzenia dodatkowego podatku krajowego. Ostateczna wysokość wynagrodzenia (po potrąceniu należności podatkowych) poszczególnych posłów zależy zatem od przepisów podatkowych obowiązujących w ojczystym kraju posła.

Europosłowie nie ponoszą kosztów m.in. rachunków telefonicznych, abonamentu, wynajmu i kosztów prowadzenia biura poselskiego, zakupu i utrzymania sprzętu komputerowego oraz kosztów reprezentacyjnych. Posłowie otrzymują na te cele dodatkowe pieniądze w kwocie 4576 euro miesięcznie.

Więcej o: