Eurostat: Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. A i tak po raz pierwszy od dawna nie przodujemy w UE

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w kwietniu 5,1 proc. rok do roku - podał w środę Eurostat. To najwyższy odczyt od czerwca 2001 r. Mimo to, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Polska nie znalazła się na pierwszym miejscu w unijnym zestawieniu krajów z najszybszym wzrostem cen.
Zobacz wideo Belka: Inflacja zadomowi się u nas na stałe. Ryzyko się zwiększa

Eurostat, czyli europejska agencja statystyczna, podała w środę najnowsze dane o inflacji w krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że w Polsce ceny poszły w ciągu ostatniego roku w górę aż o 5,1 proc. To najwyższy odczyt od czerwca 2001 r. Od niemal równo dwudziestu lat Eurostat nigdy nie podał dla Polski wyższego niż 5,1 proc. wskaźnika inflacji rocznej.

Metodologia Eurostatu jest nieco inna niż Głównego Urzędu Statystycznego (kwietniowy odczyt "gusowskiej" inflacji wyniósł 4,3 proc. i był najwyższy "tylko" od roku), natomiast pozwala porównywać tempo wzrostu cen pomiędzy krajami UE.

Inflacja roczna HICP w Polsce (według Eurostatu):

embed

Eurostat: inflacja w Polsce i tak nie jest najwyższa w UE

Co ciekawe, mimo najwyższego od dwóch dekad odczytu inflacji, Polska przerwała trwającą ponad pół roku "passę", gdy miesiąc w miesiąc była na czele krajów UE z najszybszym tempem wzrostu cen.

W kwietniu symbolicznie wyższą inflację - 5,2 proc. rok do roku - miały Węgry. Tym samym wróciły na pierwsze miejsce unijnego zestawienia. Od września 2020 r. jego liderem zawsze była Polska. Na pierwszym lub drugim miejscu pod względem inflacji rocznej jesteśmy wśród krajów Unii Europejskiej co miesiąc niezmiennie od lutego 2020 r. 

embed

Inflacja wyraźnie rośnie w całej Unii. W kwietniu wyniosła ona łącznie we wspólnocie 2 proc. Rok temu roczne tempo wzrostu cen wynosiło tylko 0,7 proc. W samej strefie euro inflacja podskoczyła do 1,6 proc. z 0,3 proc. przed rokiem.

embed

Jak podaje Eurostat, w kwietniu największy udział w rocznym wzroście cen w strefie euro miały ceny energii (+0,96 p. proc.), usług (+0,37 p. proc.) oraz żywność, alkohol i wyroby tytoniowe (+0,16 p. proc.).

Inflacja w Polsce w maju jeszcze wyższa?

Inflację w górę nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy i świata, pcha i będzie pchał w najbliższych miesiącach m.in. wzrost cen surowców (w tym ropy naftowej) oraz realizacja odłożonego popytu gospodarstw domowych. 

Prognozy ekonomistów wskazują, że inflacja według GUS (ta, która w kwietniu wyniosła 4,3 proc.) w maju może wynieść nawet 5 proc. W kolejnych miesiącach wcale nie zaliczy wyraźnego zjazdu. W całym 2021 r. średnioroczny wskaźnik inflacji "gusowskiej" może przekroczyć 4 proc. 

Więcej o: