Co dekadę wszyscy Polacy muszą obowiązkowo przystąpić do spisu powszechnego, który jest przygotowywany przez GUS. Co trzeba wiedzieć o tegorocznym spisie?
Narodowy Spis Powszechny przeprowadzany jest od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Obowiązkiem samospisu objęty jest każdy Polak. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany metodą samospisu internetowego i wywiadu telefonicznego. Samospis internetowy polega na wypełnieniu formularza, do którego można zalogować się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub numer PESEL (z dodatkowym uwierzytelnieniem w postaci odpowiedzi na pytania o rodziców). Samospisu można dokonać również przez kontakt telefoniczny ze specjalnie przystosowaną do tego infolinią. Osoby, które chcą spisać się telefonicznie, muszą zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Osoby, które nie potrafią samodzielnie dokonać spisu w tej formie, mogą liczyć na telefoniczną lub bezpośrednią pomoc rachmistrzów.
Narodowy Spis Powszechny uwzględnia takie informacje jak: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia i posiadanego obywatelstwa, informacje o sytuacji zawodowej, formie, wymiarze i statusu zatrudnienia. Ponadto, należy udzielić odpowiedzi na temat poziomu wykształcenia, pobieranych świadczeń, chorób, języka, pokrewieństwa, narodowości. Trzeba również udzielić odpowiedzi na liczne pytania o mieszkanie. Będą to m.in. pytania o stan zamieszkania, rodzaj pomieszczeń, własność, liczbę pokoi, powierzchnię, ogrzewanie mieszkania itd.
Za niewywiązanie się z obowiązku spisu powszechnego, grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Osobom, które udzielą fałszywych informacji, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.