Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań po raz pierwszy jest realizowany obowiązkowo metodą samospisu internetowego (CAWI). Spis ma potrwać do 30 września br. Jednak nie wszyscy mogą dokonać samospisu, dlatego pojawi się możliwość dokonania spisu metodą wywiadu telefonicznego.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji "spisz się przez telefon" na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej. Wystarczy zadzwonić pod numer: 22 279-99-99. W spisie drogą telefoniczną można brać udział od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.
Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisane telefonicznie przez rachmistrzów, którzy rozpoczną pracę od 4 maja. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
Dokonując spisu drogą telefoniczną, należy zachować ostrożność, aby dane nie trafiły w niepowołane ręce. Oszuści mogą wykorzystywać wszelkie okazje, aby zdobyć interesujące ich informacje np. dane osobowe, czy dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej.
Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie apeluje o ostrożność i zachęca do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. "Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie powinniśmy odpowiadać" - informuje na swojej stronie internetowej. Jeśli zostaniemy zapytani np. o numer konta bankowego czy dane do logowania to od razu możemy być pewni, że rozmówca jest oszustem. Pełną listę pytań można znaleźć na stronie spis.gov.pl.
W spisie powszechnym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania, nie domaga się okazania dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Rachmistrz zawsze wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne.
Policja zaleca również, aby przed podaniem jakichkolwiek informacji zweryfikować, czy osoba dzwoniąca w sprawie spisu powszechnego faktycznie jest rachmistrzem. Jak tego dokonać? "Rachmistrzowie w całym kraju kontaktować się będą za pośrednictwem tzw. 'złotego numeru' 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, który powinien wyświetlić się na naszych telefonach" - informuje KPP w Wolsztynie. Dane rachmistrza będzie można zweryfikować poprzez infolinię 22 279 99 99.
Należy zapisać imię i nazwisko rachmistrza oraz numer jego identyfikatora. Po połączeniu z infolinią zgodnie z przekazywaną przez lektorkę instrukcją naciskamy klawisz '1', aby wybrać 'Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021', a następnie wybieramy '2', aby przejść do opcji 'Weryfikacja tożsamości rachmistrza'. Po przekazaniu imienia i nazwiska rachmistrza oraz numeru jego identyfikatora pracownik urzędu statystycznego potwierdzi lub zaprzeczy, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje
- dodano.