Morawiecki: Polska gotowa do wprowadzenia paszportów szczepionkowych

- Jesteśmy przygotowani, aby nasze dokumenty medyczne były honorowane w całej UE - ogłosił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, nawiązując do kwestii wprowadzenia paszportów szczepionkowych.
Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Szef rządu poinformował, że na poniedziałkowym szczycie unijnym poruszony został m.in. temat paszportów szczepionkowych, które umożliwią swobodne podróże w obrębie Unii Europejskiej. Od 1 lipca będzie można uzyskać trzy rodzaje certyfikatów, które będą uznawane w krajach UE.

Paszporty covidowe, zdjęcie ilustracyjnePaszporty covidowe od 1 lipca. Jest zgoda szefów państw UE

Morawiecki: "Polska jest przygotowana od strony technicznej i informatycznej"

- Jesteśmy przygotowani, aby nasze dokumenty medyczne były honorowane w całej UE. Pokazujemy gotowość, bo chcemy, żeby nasi obywatele mieli prawo do podróżowania - mówił Mateusz Morawiecki.

- Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że Polska jest przygotowana od strony technicznej, od strony informatycznej - zapewniał premier, cytowany przez TVN24 za PAP. Dodał, że w wielu krajach zachodniej i południowej Europy "państwa myślą bardzo radykalnie w tym temacie". - Ta dyskusja w najbliższych kilku tygodniach wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych będzie się w Europie toczyła - mówił.

Paszporty covidowe, zdjęcie ilustracyjnePaszporty covidowe - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi [PORADNIK]

Paszporty szczepionkowe będą obowiązywały w Unii Europejskiej od 1 lipca

Infrastruktura informatyczna, która jest niezbędna do działania cyfrowych paszportów szczepień, będzie gotowa na poziomie unijnym od 1 czerwca - informuje agencja Reuters. Z kolei paszporty szczepionkowe wejdą w życie od 1 lipca. Od tego dnia dostępne będę bezpłatnie trzy rodzaje certyfikatów: poświadczający szczepienie za pomocą preparatu zatwierdzonego przez Unię Europejską, wykazujący negatywny wynik testu na koronawirusa i zaświadczenie dla osób, które wyleczyły się z COVID-19.

Certyfikaty będą dostępne w formie elektronicznej (będzie można je pobrać m.in. na smartfona) oraz tradycyjnej - papierowej. Zgodnie z porozumieniem kraje UE powinny powstrzymać się od nakładania dodatkowych ograniczeń podczas podróży na posiadaczy unijnego certyfikatu. Wyjątek stanowią sytuacje, w których ograniczenia są konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego.

Program paszportów szczepionkowych obejmie 27 krajów UE, a także Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Również w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii trwają prace nad obustronnym uznawaniem certyfikatów. Komisja Europejska prowadzi rozmowy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i organizacjami międzynarodowymi, aby zapewnić wzajemne uznawanie certyfikatów.

Więcej o: