Paszporty covidowe od 1 lipca. Jest zgoda szefów państw Unii Europejskiej

- Unijni przywódcy potwierdzili zgodę na certyfikaty covidowe, które mają ułatwić podróżowanie po Europie, bez konieczności poddawania się kwarantannie - poinformowali dyplomaci na szczycie w Brukseli. W ubiegłym tygodniu kompromis dotyczący dokumentów osiągnęli negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich.

Aby sfinalizować wszystkie procedury, potrzebna jest zgoda unijnych ministrów, a także europosłów na sesji plenarnej, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? "Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia"

Paszporty covidowe od 1 lipca

Dokumenty będą zawierać informacje o szczepieniu, negatywnym teście lub przebytym zakażeniu. Mają obowiązywać od 1 lipca w całej Unii Europejskiej, ale jest jeszcze do wykonania praca po stronie państw członkowskich. Bo choć przepisy zostały uzgodnione, to jeszcze pozostają kwestie techniczne. Wszystkie kraje muszą przejść pomyślnie testy sprawdzające podłączenie do platformy weryfikującej wiarygodność certyfikatów i zapewnić, że będą w stanie wydawać sprawnie dokumenty.

Paszporty covidowe, zdjęcie ilustracyjnePaszporty covidowe - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi [PORADNIK]

Zgodnie z ustaleniami, certyfikaty poświadczające zaszczepienie szczepionką autoryzowaną przez Europejską Agencję Leków, mają być automatycznie uznawane w całej Unii. Natomiast kraje mogą, jeśli zechcą, uznawać także te szczepionki, które nie zostały dopuszczone na unijny rynek i zwalniać osoby nimi zaszczepione z kwarantanny. Chodzi o chińskie i rosyjskie szczepionki, na które zdecydowały się na przykład Węgry. Dokumenty będą w formie cyfrowej - kodu QR bądź papierowej. Certyfikaty będą zawierać tylko niezbędne informacje, aby dane Europejczyków były chronione - imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Unijny system na przykład na lotniskach czy przejściach drogowych będzie tylko sprawdzał autentyczność dokumentów.

Co dają paszporty covidowe?

Założeniem wprowadzenia certyfikatów było ułatwienie podróży bez konieczności odbywania kwarantanny, ale kraje mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia, powołując się na ochronę zdrowia publicznego, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.

Europejscy przywódcy zadeklarowali także drugiego dnia szczytu wyeksportowanie w świat dodatkowych co najmniej 100 milionów dawek przed końcem roku, aby otrzymały je państwa, które nie mają szerokiego dostępu do preparatów.

Więcej o: