Trzy na cztery świadczenia emerytalne i rentowe są wypłacane bezpośrednio na rachunek bankowy. To o wiele bezpieczniejsze niż pobieranie świadczeń w gotówce - zwraca uwagę prof. Uścińska.
Prezes ZUS stwierdziła, że finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. - Coraz częściej przelewy robimy przez internet, za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę - mówi prof. Uścińska.
Zwróciła również uwagę, że bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację, która zmieni zasady wypłacania rent i emerytur. Od 1 stycznia 2022 roku świadczenia długoterminowe mają być wypłacane wyłącznie na konto. Rewolucyjna zmiana obowiązywałaby wyłącznie te osoby, które uzyskają uprawnienia do emerytury lub renty po 31 grudnia 2021 roku - w ich przypadku wypłata środków w gotówce byłaby możliwa wyłącznie w "wyjątkowych przypadkach". Rewolucyjna zmiana nie dotknie osób, które uzyskały świadczenia przed końcem roku.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska tłumaczyła wcześniej, że zmiany są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów. Podkreślała, że z powodu pandemii, więcej osób niż przedtem posiada konto w banku i otrzymuje świadczenia w formie bezgotówkowej.