Paszport covidowy. Jak on działa? Jak pobrać Unijny Certyfikat Covidowy?

Siedem państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem Certyfikatów Covidowych. Docelowo mają one ułatwiać podróże w granicach Unii Europejskiej i zwalniać osoby, które je okażą, z kwarantanny, a także z dodatkowych testów na koronawirusa. Przypominamy, jak uzyskać certyfikat.

Na podłączenie się do systemu Certyfikatów Covidowych zdecydowały się już Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska. Certyfikat może świadczyć o tym, że dana osoba została zaszczepiona na koronawirusa, otrzymała negatywny wynik testu lub przeszła już COVID-19.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Jak ściągnąć Unijny Certyfikat Covidowy?

Kod QR, na podstawie którego można przekraczać granice, jest dostępny w Polsce już od 1 czerwca. Można go znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie internetowej pacjent.gov.pl, a w przyszłości będzie również dostępny w aplikacjach mojeIKP i mObywatel (obecnego certyfikatu z tych aplikacji nie można jeszcze stosować podczas odprawy granicznej).

 

Aby pobrać certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta, należy się zalogować, następnie kliknąć opcję "Certyfikaty" i "pobierz kod QR". Zapisze się on w formacie PDF. Można go zachować w urządzeniu elektronicznym, lub wydrukować. Ważne, żeby w razie kontroli można było pokazać kod QR.

Osoby, które nie chcą korzystać z wersji elektronicznej certyfikatu, mogą go również otrzymać w formie papierowej bezpośrednio po szczepieniu, należy jednak pamiętać, że kod QR wystawiany jest po otrzymaniu pełnej dawki.

Co dają Unijne Certyfikaty Covidowe?

Unijne certyfikaty będą ważne we wszystkich krajach UE i umożliwią swobodne podróże pomiędzy państwami. Do systemu można się podłączać już teraz, jednak rozwiązanie zostanie oficjalnie podłączone we wszystkich krajach od 1 lipca. 

Osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub nie będą musiały wykonywać dodatkowych testów na koronawirusa, jeśli będą podróżować do krajów, które podłączą się do systemu. Należy jednak pamiętać, że certyfikaty mają mieć datę ważności. Dokument informujący o szczepieniu będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu drugiej dawki, certyfikat informujący o negatywnym teście na COVID-19 będzie honorowany do 48 godzin, a informacja dla ozdrowieńca straci ważności po 80 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Więcej o: