Od 1 lipca Poczta Polska wprowadza usługę e-doręczenie. Będzie kosztować miliony

Poczta Polska wprowadza nową usługę - e-doręczenie, która rocznie będzie pochłaniać 500 mln zł z budżetu państwa. Już od 1 lipca obywatele będą mogli korzystać z skrzynki mailowej Poczty Polskiej. Spółka przygotowała także rozwiązanie dla osób, które nie będą chciały odbierać korespondencji drogą mailową lub nie mają dostępu do internetu.

Jak informuje Poczta Polska, każdy obywatel będzie mógł zdecydować, czy chce otrzymywać urzędowe pisma w dotychczasowej formie, czy też będzie je odbierać na swoim komputerze, laptopie czy smartfonie.

Usługa e-doręczenia będzie nie tylko dobrowolna, ale też bezpłatna dla obywateli. Co ważne, e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym

- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej

Zobacz wideo „Wybory kopertowe". Budka: Każdy, kto działał nielegalnie, odpowie za to.

E-doręczenia będą kosztować podatników pół mld złotych rocznie

Za stworzenie i obsługę nowej platformy, która będzie dostępna od początku lipca, zapłacimy z naszych podatków pół miliarda złotych rocznie, tyle z budżetu dostanie co roku spółka. Za każde doręczenie PP liczy sobie natomiast 3,75 zł plus VAT.  Usługa e-doręczenia jest o wiele tańsza w prywatnych firmach, gdzie wynosi około 1 zł.

Zdjęcie ilustracyjne Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych w 40 szpitalach w Polsce

Czy e-doręczenie jest bezpieczne?

Poczta Polska zobowiązuje się do zapewnienia integralności korespondencji, oznacza to, że wysłana przesyłka nie może być naruszona ani zmieniona do czasu odbioru jej przez adresata.

"Ponadto usługa e-doręczenia zapewnia jednoznaczną identyfikację nadawcy i odbiory, co również różni ją od zwykłej wiadomości mailowej. Spełnienie norm europejskich będzie potwierdzał zewnętrzny audytor niezależny od Poczty Polskiej" - informuje spółka.

E-doręczenia będą realizowane z zachowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa,  w oparciu o rozporządzenia eIDAS, norm ETSI, dzięki temu korzystający z usługi będą mieli pewność, że Poczta Polska, nie będzie miała dostępu do korespondencji przekazywanej w ramach e-doręczeń.

Burza - zajęcie ilustracyjne Pogoda na tydzień. Na horyzoncie gwałtowne burze i intensywny deszcz

W przypadku obywateli, którzy nie mają dostępu do sieci lub nie będą chcieli otrzymywać korespondencji na skrzynkę mailową, Poczta Polska będzie realizować usługę hybrydową, która jest pomostem między usługą doręczeń elektronicznych a usługą doręczeń tradycyjnych.

Ważnym elementem tego procesu jest jego bezpieczeństwo oraz automatyzacja. Wydruk całej puli przesyłek cyfrowych będzie automatyczny, podobnie jak ich zakopertowanie. Wykorzystane do tego celu będą specjalistyczne urządzenia w centrum wydruku, które jest wydzieloną strefą z ograniczonym dostępem

- zapewnia Poczta Polska.

Każda skrzynka pocztowa będzie miała pojemność 1 GB. 

Więcej o: