Tak rząd będzie zamykał kopalnie. Ujawniamy plan ograniczania wydobycia węgla i wielkość dopłat

Każda kopalnia będzie miała własną ścieżkę ograniczania wydobycia węgla aż do zera - dowiedział się nieoficjalnie portal WysokieNapiecie.pl. Jakie jeszcze pomysły ma polski rząd na odejście od węgla?

Rząd - jak na razie - bardzo skąpo informuje o szczegółach dwóch przygotowanych planów transformacji energetyki i górnictwa. Ujawniono wprawdzie harmonogram  wygaszania poszczególnych kopalń do 2049 r. uzgodniony ze związkami zawodowymi, ale to tylko mniej ważna część. Znacznie bardziej interesujący jest to, czego nie ujawniono -  szczegółowy, rozpisany też do 2049 r. harmonogram ograniczania wydobycia węgla w poszczególnych kopalniach oraz dopłat z budżetu. Załącznik, nie wiedzieć czemu, nie został do tej pory udostępniony podatnikom, którzy mają za to wszystko zapłacić.

Zobacz wideo Jędrasik: Sprawa Turowa to katastrofa dyplomatyczna i środowiskowa

Ujawniamy szczegóły wygaszania górnictwa

Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks mają zostać połączone w jeden podmiot, zajmujący się zarówno wydobyciem, sprzedażą, jak i zamykaniem kopalń. To odejście od obowiązującej dziś zasady, zgodnie z którą zamykanie kopalnie trafiają do specjalnej "umieralni" czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Poza systemem zostanie Bogdanka (9,5 mln ton), która wprawdzie także ma zostać zamknięta w 2049 r. ale nie zamierza brać dopłat oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, która wydobywa głównie węgiel koksujący, ale ma jakieś 2 mln ton węgla energetycznego. To oznacza, że jedna czwarta miałów dla energetyki będzie sprzedawana na wolnym rynku.

Portal WysokieNapiecie.pl dowiedział się nieoficjalnie, że każda kopalnia będzie miała własną ścieżkę ograniczania wydobycia węgla aż do zera. Każda będzie miała też indywidualnie wyliczoną kwotę dopłat z budżetu do wydobycia. Jak będą wyliczane?

Plan zakłada jednolitą cenę referencyjną dla węgla sprzedawanego przez nowopowstały podmiot. Będzie ustalana na podstawie cen węgla z importu. Ma powstać specjalny indeks, składający się w 80 proc. z ceny węgla rosyjskiego loco granica oraz w 20 proc. z ceny węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia).

Australijska firma pozywa PolskęPolska zapłaci nie tylko za Turów? Spółka Prairie Mining chce 4,2 mld zł

Kopalnie będą kosztować Polskę miliardy rocznie? 

W środę manifestacja górników i energetyków przemaszeruje ulicami Warszawy. Będą się domagać sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy, "dialogu społecznego". Czy związkowcy ze Śląska po cichu załatwią tych z Małopolski? I na co zgodzi się Bruksela?

Czy będziemy dopłacać 3 mld rocznie? Czy niektóre kopalnie dostaną więcej pieniędzy? Jak rząd negocjuje z górnikami? Co na to Bruksela? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl. 

Kopalnia TurówTak Czesi tracili cierpliwość ws. Turowa. "Starałem się nie wejść na drogę sądową"

Więcej o: