Dla Niemca 1200 euro, dla Polaka 1200 zł. Sąsiedzi Polski testują dochód podstawowy

Łukasz Kijek
Niemcy planują eksperyment, w ramach którego każdy otrzyma co najmniej 1200 euro. Czy bezwarunkowy dochód podstawowy może być również remedium na polskie problemy? W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek porozmawia o tym z ekspertami. Paula Kułokowicz analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, opowiedzą, ile otrzymywać mogliby Polacy. W drugiej części programu dowiemy się, jak zakupy w sieci robią "silversi". Kim są i dlaczego zaglądają na Allegro? Poznamy też najnowsze doniesienia ze świata sportu, motoryzacji i technologii.

1200 euro miesięcznie przez trzy lata i to bez żadnych warunków. Niemcy ruszają z eksperymentem, który na razie obejmie 122 szczęśliwców. To właśnie ich, spośród dwóch milionów chętnych, wybrały władze, by sprawdzić, jak działa nowe rozwiązanie. 

Dochód podstawowy - konieczność czy oderwanie od rzeczywistości?

Niemieckie media informują, że eksperyment ma dać odpowiedź na jedno istotne pytanie. Czy dochód podstawowy okaże się utopią, czy też wypłacanie pieniędzy "za nic" wytrzyma zderzenie z rzeczywistością. O możliwości przeniesienia rozwiązania na polski grunt Łukasz Kijek porozmawia z ekspertami w programie "Studio Biznes". 

Paula Kułokowicz analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego wyjaśnią, jaki skutek przyniosłoby wypłacanie pieniędzy bez żadnych warunków, oraz jaką wielkość powinien mieć w Polsce dochód bezwarunkowy. 

Silversi na zakupach. Allegro odpowiada na pytania czytelników

"Studio Biznes" zajmie się także innym istotnym tematem, jakim są zakupy w internecie. Czy seniorzy robią zakupy w sieci? Co powstrzymuje osoby w wieku 50+, by częściej wybierać portale internetowe zamiast tradycyjnych sklepów? Na pytania przesłane przez czytelników odpowiedzą eksperci Allegro - Izabela Niewiedział, Manager Customer Experience Allegro i Łukasz Pawłyszyn, Ekspert Customer Experience Allegro. 

Do studia wjedzie też Tomasz Korniejew i prowadzony przez niego Volkswagen Tiguan Hybrid. Paweł Wilkowicz, szef serwisu Sport.pl, zdradzi swoje typy przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Daniel Maikowski w kolejnym odcinku cyklu TopTech opowie o tym, jaki wybrać telewizor, by jeszcze silniej przeżywać sportowe emocje. 

Więcej o: