Wielki sukces bitcoina. Kryptowaluta legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Salwador. Spełniły się zapowiedzi prezydenta Nayiba Bukelego. Tamtejszy parlament przyjął w środę (9 czerwca) ustawę, zgodnie z którą bitcoin tał się legalnym środkiem płatniczym.

Salwadorski parlament przyjął ustawę (62 z 84 głosów było za), zgodnie z którą bitcoin stanie się prawnym środkiem płatniczym państwa w Ameryce Łacińskiej, poinformował na Twitterze prezydent tego kraju - Nayib Bukele. Nowe prawo wejdzie w życie za 90 dni.

Na rynku finansowym kurs bitcona - po serii bardzo mocnych spadków - rośnie w środę o ok. 9 proc. i kosztuje ponad 36 tys. dol. Wzrost jest spory, ale jeszcze w kwietniu za cyfrową walutę płacono nawet ponad 60 tys. dol.  

Salwador uznał bitcoina za oficjalny, legalny środek płatniczy 

W minioną sobotę w Miami w Stanach Zjednoczonych odbyła się konferencja "Bitcoin 2021", uznana za jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dotyczących rynku kryptowalut

Jednym z głównych punktów spotkania w Miami była wideokonferencja z udziałem prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukelego. Ogłoszono wtedy partnerstwo z firmą Strike, zajmującą się portfelami cyfrowymi. Ma ono na celu zbudowanie w Salwadorze nowoczesnej infrastruktury finansowej przy użyciu bitcoina. 

Kapitalizacja bitcoina to 680 mld dolarów. Jeżeli 1 proc. tej kwoty zostałby zainwestowany w Salwadorze, zwiększyłoby to nasz PKB o 25 proc. Z drugiej strony, bitcoin miałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników oraz szansę na obsługę płatności sięgających 6 mld dolarów rocznie

- pisał na Twitterze Bukele.

Salwador wprowadzi bitcoina jako oficjalną walutę (zdjęcie ilustracyjne)Salwador. Prezydent Bukele chce zalegalizować Bitcoin jako środek płatniczy

Salwador zebrał grupę specjalistów ds. bitcoina, którzy pomogą w zbudowaniu nowego systemu 

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na transakcjach gotówkowych. Portal cnbc.com podaje, że aż 70 proc. mieszkańców tego kraju nie posiada kont bankowych ani kredytowych. Przekazy pieniężne są wysyłane przez migrantów do Salwadoru za pomocą pośredników, takich jak Western Union. Wsparciem ma stać się bitcoin, który ma przynieść korzyść zarówno osobom fizycznym (pośrednicy za wpłaty mogą pobierać nawet 10 proc. opłat za przelewy międzynarodowe), jak i firmom czy usługom publicznym.

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]
Więcej o: