Bitcoin oficjalną walutą? Salwador chce być pierwszym krajem, który wyda na to zgodę

Salwador ma w planach stać się pierwszym krajem na świecie, który przyjmie bitcoina jako legalny środek płatniczy. Prezydent Nayib Bukele ogłosił to podczas konferencji "Bitcoin 2021". Tym samym bitcoin stałby się drugą - obok dolara amerykańskiego - oficjalną walutą w tym kraju.

W Miami (USA) odbyła się konferencja "Bitcoin 2021", uznana za jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dotyczących rynku kryptowalut.

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Bitcoin 2021 w Miami. Salwador chce postawić na bitcoina

Jednym z głównych punktów spotkania w Miami była wideokonferencja z udziałem prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele. Ogłosił on partnerstwo z firmą Strike, zajmującą się portfelami cyfrowymi. Ma ono na celu zbudowanie w Salwadorze nowoczesnej infrastruktury finansowej przy użyciu bitcoina. Państwo to chce zostać pierwszym na świecie miejscem, w którym bitcoin będzie oficjalnym środkiem płatniczym.

- W przyszłym tygodniu przedstawię w kongresie ustawę, która uczyni bitcoina pełnoprawnym środkiem płatniczym - powiedział prezydent Salwadoru Nayib Bukele.

Kapitalizacja bitcoina to 680 mld dolarów. Jeżeli 1 proc. tej kwoty zostałby zainwestowany w Salwadorze, zwiększyłoby to nasz PKB o 25 proc. Z drugiej strony, bitcoin miałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników oraz szansę na obsługę płatności sięgających 6 mld dolarów rocznie

- napisał na Twitterze prezydent Salwadoru.

Salwador zebrał grupę specjalistów ds. bitcoina, którzy pomogą w zbudowaniu nowego systemu 

Gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na transakcjach gotówkowych. Jak podaje cnbc.com, aż 70 proc. mieszkańców tego kraju nie posiada kont bankowych ani kredytowych. Przekazy pieniężne są wysyłane przez migrantów do Salwadoru za pomocą pośredników, takich jak Western Union. Wsparciem ma stać się bitcoin, który ma przynieść korzyść zarówno osobom fizycznym (pośrednicy za wpłaty mogą pobierać nawet 10 proc. opłat za przelewy międzynarodowe), jak i firmom czy usługom publicznym.

Na Salwadorze powstał zespół liderów ds. bitcoina. Ich zadaniem jest wsparcie krajowego systemu finansowania oraz ustanowienie bitcoina bazową warstwą finansową kraju.

- To było nieuniknione - w końcu mamy pierwszy kraj na drodze do uczynienia bitcoina prawnym środkiem płatniczym - powiedział cnbc.com Adam Back, dyrektor generalny Blockstream. - Cieszymy się, że możemy pomóc Salwadorowi w jego drodze do przyjęcia tego standardu płatniczego - dodał Back.

Więcej o: