Cyberatak na CD Projekt. Hakerzy mogli wykraść dane pracowników. Nowe informacje

CD Projekt powiadomił, że podczas lutowego ataku hakerów na firmowe serwery mogły zostać wykradzione nie tylko kody źródłowe gier, takich jak Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3, ale też dane osobowe pracowników. Od tamtego czasu zwiększono bezpieczeństwo infrastruktury IT i zminimalizowano ryzyko wycieku informacji.
Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

"W tym momencie nie jesteśmy w stanie potwierdzić dokładnej treści skradzionych danych, ale mamy podstawy sądzić, że poza danymi gier CD Projekt RED mogą to być również dane osobowe naszych obecnych oraz byłych pracowników lub współpracowników" - powiadomiła firma w komunikacie prasowym. Jak dodano, na podstawie nowych informacji w tej sprawie wywnioskowano, że pozyskane nielegalnie dane firmy CD Projekt są obecnie rozpowszechniane w internecie.

CD Projekt rozpoczęło współpracę z polskimi służbami i Interpolem

Polska firma wyjaśniła, że współpracuje ze służbami i organami ścigania, a także skontaktowała się z Interpolem i Europolem oraz zaktualizowała informacje przekazywane prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w lutym tego roku. Od tamtego ataku hakerskiego, CD Projekt podjął następujące działania, aby nie dopuścić do kolejnych cyberataków i wycieku informacji w przyszłości:

  • zaprojektowano i wdrożono nową architekturę sieci systemów IT;
  • wprowadzono ulepszone zapory sieciowe nowej generacji z zaawansowaną ochroną przed złośliwym oprogramowaniem;
  • wdrożono nowe rozwiązanie do pracy zdalnej;
  • ograniczono liczbę uprzywilejowanych kont i związanych z kontami prawami dostępu;
  • wdrożono zaawansowany mechanizm ochrony komputerów osobistych, stacji roboczych, serwerów i sieci;
  • ulepszono platformę do monitorowania nietypowych zdarzeń mających miejsce w sieci LAN;
  • rozbudowano wewnętrzny dział bezpieczeństwa;
  • rozpoczęto stałą współpracę z zewnętrznymi firmami świadczącymi usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa.

CD Projekt zapowiedział również, że będzie chronił prywatność swoich pracowników i wszystkich zaangażowanych stron, a także podejmie działania przeciwko podmiotom rozpowszechniającym skradzione dane.

Cyberatak na CD Projekt. Hakerzy wykradli firmowe dokumenty

Cyberatak na CD Projekt miał miejsce w lutym 2021 r. Jak informowaliśmy w naszym artykule, hakerzy włamali się na serwery firmy i uzyskali dostęp do kodów źródłowych m.in. gier Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3. W wiadomości przesłanej firmie hakerzy powiadomili, że wykradli również wszystkie dokumenty powiązane z księgowością, administracją, działem prawnym i HR oraz dotyczące relacji inwestorskich.

Cyberprzestępcy domagali się zapłaty okupu i grozili przekazaniem wykradzionych danych dziennikarzom. Ostatecznie spółka CD Projekt postanowiła nie spełniać ich żądań. Zamiast tego nawiązała współpracę ze służbami i organami ścigania oraz wzmocniła swoje zabezpieczenia.

Więcej o: