USA. Departament Stanu: Możliwe dalsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykański resort dyplomacji zapewnia, że rząd USA nie wycofał sprzeciwu wobec Nord Stream 2. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że celem administracji Joe Bidena jest uniemożliwienie Rosji szantażu energetycznego Ukrainy i innych krajów regionu. Price nie wykluczył kolejnych sankcji.

Pod koniec maja administracja Joe Bidena odstąpiła od sankcji nałożonych na firmę budującą gazociąg Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami. Amerykanie zapewnili wtedy, że zastosują metody dyplomatyczne, by zatrzymać budowę gazociągu. Zupełnie z sankcji jednak nie zrezygnowano.

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Stany Zjednoczone wciąż planuję sankcję w związku z Nord Stream 2

W piątek podczas briefingu w Waszyngtonie Ned Price oświadczył, że rząd USA nadal sprzeciwia się Nord Stream 2, który uważa za rosyjski projekt geopolityczny zagrażający bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy i Europy.

We wszystkich rozmowach o jakich mi wiadomo przedstawiciele Departamentu Stanu wyrażali jasny sprzeciw wobec Nord Stream 2

- mówił Price. Urzędnik przypomniał też, że choć USA wstrzymały wykonanie decyzji o nałożeniu sankcji na firmę Nord Stream 2 AG i jej prezesa to nałożyły je na wiele innych podmiotów, w tym rosyjskie statki zaangażowane w budowę gazociągu.

Nord Stream 2. Putin: pierwsza nitka gotowa. Gazociąg zostanie ukończony do końca roku. Na zdjęciu prezydent Rosji Władimir Putin na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (4 czerwca 2021 r.) Putin: Pierwsza nitka Nord Stream 2 gotowa. Gazociąg powstanie do końca roku

Będziemy podejmować dalsze kroki, które uznamy za konieczne wobec podmiotów i osób fizycznych zaangażowanych w działalność podlegającą sankcjom, by zademonstrować nasz nieustanny sprzeciw wobec gazociągu

- oznajmił Price. Dodał, że Waszyngton kontynuuje rozmowy dyplomatyczne z Niemcami na ten temat Nord Stream 2.

Zbigniew Rau, szef MSZ Rau o decyzji USA ws. Nord Stream 2. "Dowiedziałem się z mediów"

Nord Stream 2 nie zostanie ostatecznie zatrzymany przez USA

Rzecznik Departamentu Stanu przyznał jednak, że w ocenie amerykańskiego rządu zatrzymanie fizycznego ukończenia gazociągu na tym etapie jest mało prawdopodobne. Price dał do zrozumienia, że w rozmowach z Berlinem i Kijowem rząd USA koncentruje się obecnie na wypracowaniu rozwiązań, które uniemożliwią Rosji użycie energii jako środka przymusu wobec Ukrainy i innych krajów wschodniej flanki NATO.

Więcej o: