Podróże do Czech bez ograniczeń. A co z powrotem do kraju? Polska nakłada kwarantannę

Czesi sklasyfikowali Polskę jako kraj bezpieczny pod względem ryzyka zakażenia koronawirusem. Od 14 czerwca można więc wjechać na teren Republiki Czeskiej bez dodatkowych ograniczeń - wystarczy dowód szczepienia lub negatywny wynik testu na COVID-19. Nieco bardziej problematyczna jest kwestia powrotu do Polski.

Rada Ministrów RP zdecydowała o przedłużeniu obowiązujących regulacji, w tym obowiązku kwarantanny dla osób wracających do kraju z Czech.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Czechy otworzyły się dla przyjeżdżających z Polski. Nie ma dodatkowych ograniczeń

Polska otrzymała od czeskich służb sanitarnych oznaczenie kolorem zielonym. Oznacza to, że jesteśmy krajem niskiego ryzyka, a w związku z tym wjazd na teren Republiki Czeskiej nie niesie za sobą dodatkowych ograniczeń czy obostrzeń. Nie ma też kwarantanny.

Kopalnia odkrywkowa Turów Greenpeace skarży przedłużenie koncesji dla kopalni w Turowie

Wjazd do 24 godzin bez ograniczeń - czytamy na stronie internetowej gov.pl. Oznacza to, że w przypadku pobytu, który nie przekracza jednej doby, nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego ani robić testu na COVID-19. Dopuszczalny jest również tranzyt do 12 godzin bez wykonywania testu, trzeba jednak przedstawić powód przejazdu. Z kolei pobyt powyżej 24 godzin wymaga posiadania zaświadczenia o szczepieniu, przechorowaniu koronawirusa, lub okazania negatywnego wyniku testu. 

Do Czech można podróżować bez ograniczeń, ale z powrotem już nie. Jest rozporządzenie

Do Czech można swobodnie wjechać bez dodatkowych ograniczeń, ale już z wyjazdem może być problem. W weekend Rada Ministrów RP wydała rozporządzenie, z którego wynika, że do 31 sierpnia przedłużone zostają regulacje związane z powrotem.

Koronawirus. Zmiana zaleceń w związku z podróżowaniem w Unii Europejskiej. Rada UE wydała komunikat (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Zmiana zaleceń w związku z podróżowaniem w Unii Europejskiej

Podróżujący są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny, z której zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa lub dokument potwierdzający pełne szczepienie. Pracownicy transgraniczni, uczniowie, studenci i osoby wykonujące czynności zawodowe, wciąż są zwolnieni z kwarantanny.

Więcej o: