Płaca minimalna. Rada Ministrów przyjęła propozycję. Ile wyniesie najniższe wynagrodzenie w 2022 r.?

Rada Ministrów przyjęła propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Najniższa płaca ma wynosić 3000 zł, z kolei minimalna stawka za godzinę dla określonych umów cywilnoprawnych - 19,60 zł.

"Płaca minimalna w 2022 roku w górę! 3000 zł - tyle wynosi propozycja rządu dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r." - czytamy we wpisie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, który został opublikowany na Twitterze. 

Z zapowiedzi resortu wynika, że płaca minimalna ma zostać podniesiona o 200 zł brutto (7,1 proc.) w porównaniu do bieżącego roku - w 2021 roku kwota minimalna wynagrodzenia za pracę wynosi 2800 zł brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych miałaby wzrosnąć o 1,30 zł i wynosić 19,60 zł brutto. W bieżącym roku stawka minimalna za godzinę wynosi 18,60 zł brutto.

Przyjęta propozycja odpowiada temu, o co zabiegały organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Związki zawodowe chcą, by płaca minimalna była wyższa o 500 złotych - pisze RMF FM

Zobacz wideo Dlaczego PiS podnosi płacę minimalną?

Płaca minimalna. Rząd czekają negocjacje ze stroną społeczną. Mogą potrwać 30 dni

Propozycje nowych kwot minimalnych, które miałyby obowiązywać w 2022 roku, minister rozwoju, pracy i technologii z upoważnienia Rady Ministrów ma przekazać do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Jest to instytucja stanowiąca forum dialogu i współpracy pracowników, pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.

Widzowie szturmują kina. Rekordowy weekend w sieci Helios (zdjęcie ilustracyjne) Widzowie szturmują kina. Rekordowy weekend w sieci Helios

Kwoty proponowane przez Radę Ministrów będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny się zakończyć w ciągu 30 dni od otrzymania przez Radę Dialogu propozycji. Jeśli natomiast w tym terminie wysokość płacy minimalnej nie zostanie uzgodniona, decyzję podejmie Rada Ministrów za pomocą rozporządzenia. W takiej sytuacji kwoty ustalone przez Radę Ministrów nie mogą być inne niż te zaproponowane Radzie Dialogu.

Zajęte pieczątki i dokumentacja księgowa "Zbrodnia fakturowa" na 2 mld zł w branży paliwowej. Już 15 osób w areszcie

Więcej o: