Atak na skrzynkę Dworczyka. Polski ekspert Facebooka apeluje do polityków. Mówi o "prostym remedium"

- Zachęcamy polityków do korzystania z narzędzi bezpieczeństwa, które są na naszej platformie, z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem na czele. W taki sposób ekspert portalu Facebook komentuje ostatnie doniesienia o włamaniach na konta w internecie parlamentarzystów.

Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii, odniósł się do ostatnich doniesień na temat włamań na konta polityków. Ofiarą hakerów padł bowiem w ostatnim czasie Michał Dworczyk i jego żona. Doszło do przejęcia hasła zarówno prywatnej skrzynki pocztowej, jak i konta na najpopularniejszym portalu społecznościowym. 

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Ekspert Facebooka: Liczba włamań mogłaby być mniejsza

Turowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznaje, że liczba włamań na konta społecznościowe polityków byłaby mniejsza, gdyby korzystali z dostępnych zabezpieczeń.

- Zachęcamy polityków do korzystania z narzędzi bezpieczeństwa, które są na naszej platformie, z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem na czele. Ważna jest więc nie tyle świadomość zagrożenia, co narzędzi, by z procederem walczyć - wyjaśnia ekspert w rozmowie z dziennikiem. Podkreśla jednocześnie, że ten rodzaj zabezpieczenia "nie jest nowatorską szczepionką, tylko czymś na kształt penicyliny w medycynie". "Remedium prostym i znanym od lat" - wyjaśnia. 

W przypadku aktywowania dwuskładnikowego uwierzytelnienia użytkownik Facebooka jest informowany o próbie zalogowania na konto z nowego urządzenia. Musi tę próbę autoryzować. Do zatwierdzenia można użyć kilku metod - kodu SMS czy specjalnego klucza USB. 

embed

Michał DworczykEkspert o tym, dlaczego zaatakowano Dworczyka. "Bogate życie cyfrowe"

Cyberbezpieczeństwo istotne dla Polaków

Ekspert podkreślił też, że włamań na konta mogą doświadczyć nie tylko politycy. - Celem może być każdy. Zapewne wielu z nas dostało kiedyś e-mail z nieznanego adresu z podejrzanym linkiem - stwierdził ekspert. 

Wyjaśnił też, że najnowsze badania Facebooka dotyczące bezpieczeństwa w internecie pokazują, że dla Polaków problem jest istotny. 78 proc. respondentów jest świadomych zagrożenia. 

Dworczyk, Suski, Maląg. Politycy na celowniku cyberprzestępców

W ostatnim czasie celem ataków cyberprzestępców padł nie tylko Michał Dworczyk, szef KPRM.  W styczniu "zhakowana" została Marlena Maląg. Na jej profilu w serwisie Facebook pojawił się wpis o obraźliwym i rasistowskim charakterze. Ofiarą cyberprzestępców padł też Marek Suski, członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

W październiku zeszłego roku o ataku na swoje twitterowe konto informowała inna posłanka PiS, Joanna Borowiak. Problem mieli też kolejni politycy Prawa i Sprawiedliwości. Na ich profilach w serwisach społecznościowych pojawiły się m.in. linki do spreparowanego artykułu, z którego wynikało, że NATO planuje wypowiedzieć wojnę Rosji.

Radosław Fogiel ostrzega przed atakiem na cyberprzestępcówTajne posiedzenie Sejmu. Hakerzy już to wykorzystali i znów zaatakowali

Więcej o: