500 plus dla emerytów. Senacka komisja popiera projekt ustawy

500 zł dofinansowania wypoczynku miałoby - zgodnie z senackim projektem ustawy - objąć dziewięć milionów seniorów. W środę propozycja została poparta w Senacie przez Komisję Ustawodawczą. Zmiany miałyby wejść w życie z początkiem września.
Zobacz wideo Polacy 50+ ruszyli na zakupy w sieci. Odpowiadamy na pytania czytelników

"Polski Bon Turystyczny dla seniora - taki projekt ustawy przygotowaliśmy w Senacie. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma 500 zł jako dofinansowanie do wypoczynku, na wzór funkcjonującej już dopłaty dla dzieci. Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu ustawa będzie przyjęta" - poinformował w zeszłym tygodniu na Twitterze bezpartyjny senator Krzysztof Kwiatkowski.

Pod projektem ustawy podpisało się 23 senatorów. Do dalszych prac nad projektem upoważniono senatora Marka Borowskiego. W środę projekt 500 plus dla emerytów i rencistów poparła senacka Komisja Ustawodawcza. 

Bon turystyczny. Kto może się ubiegać? Do kiedy można złożyć wniosek?Jak uruchomić bon turystyczny? Jak wygenerować kod? Podpowiadamy

Polski Bon Turystyczny dla emerytów i rencistów od 1 września

W uzasadnieniu projektu nowelizacji wyjaśniono, że "rozszerzenie zakresu beneficjentów tego świadczenia stanowiłoby istotne finansowe wsparcie dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19 polskiej branży turystycznej".

Stwierdzono, że emeryci i renciści byliby uprawnieni do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego od 1 września 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne. Dodano, że takie rozwiązanie "byłoby także korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe, które mogłyby zaspokoić ich potrzeby wypoczynku".

Polski Bon Turystyczny dla seniorów. Senat przygotował poprawkę (zdjęcie ilustracyjne)Polski Bon Turystyczny dla 9 mln seniorów. Senat przygotował kolejną poprawkę

Według szacunków autorów projektu koszt realizacji świadczenia oszacowano na kwotę ok. 1,2 mld zł. Założono, że z bonu skorzysta 2,25 mln (25 proc.) z 9 mln uprawnionych emerytów i rencistów. Teraz projekt ustawy trafi na posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie przedstawione sprawozdanie komisji. W przypadku uchwalenia ustawy przez Senat, następnie przepisy trafią do prac w Sejmie.

500 plus i 14. emerytura. Nieoficjalnie: świadczenia otrzymają tylko zaszczepieni (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury wyższe, trzynastka w górę. Seniorzy z prezentami od rządu

Więcej o: