Polacy mają dość deweloperów? Coraz więcej mieszkań budują sami. W pandemii wzięli się nie tylko za remonty

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w pierwszych pięciu miesiącach 2021 oddano do użytkowania 87,1 tys. mieszkań. To o 8,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Rośnie również liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów - analiza Domiporta.

W okresie styczeń-maj deweloperzy przekazali do eksploatacji 49,8 tys. mieszkań - o 4 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni - 35,5 tys. mieszkań, czyli o 32,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Polacy coraz więcej budują sami

To już kolejny odczyt pokazujący wzrost liczby mieszkań oddawanych przez inwestorów indywidualnych. Dane za pierwszych pięć miesięcy (wspomniane wyżej +32,6 proc.) są wyraźnie lepsze od i tak już bardzo dobrych danych za pierwszy kwartał 2021 r. - wzrost o 21,1 proc. r/r.   

Spadek w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów pogłębił się. W pierwszym kwartale oddali o 1,2 proc. mniej mieszkań a po pięciu miesiącach roku 4 proc. mniej niż w roku 2020.

Na uwagę zasługuje wzrost liczby mieszkań oddawanych przez inwestorów indywidualnych, którzy są odpowiedzialni już za 40,7 proc. oddawanych mieszkań. Przez mieszkanie rozumie się tu każdy lokal mieszkalny, a więc także dom. Udział deweloperów wyniósł 57,2 proc. W analogicznym okresie 2020 udziały deweloperów i inwestorów indywidualnych w liczbie oddawanych mieszkań wyniósł odpowiednio 61,4 proc. i 36,8 proc. a w całym roku 2020: 64,8 proc. do 33,4 proc.

Ostatni raz z tak dużym udziałem inwestorów indywidualnych jak w 2021 mieliśmy do czynienia pięć lat temu, w roku 2016. W czasie pandemii Polacy nie tylko wzięli się za remonty, ale, także przyspieszyli budowy, czego efekty widać w liczbie oddawanych teraz nieruchomości. Niewiadomą pozostaje, jak na liczbę oddawanych mieszkań wpłyną rządowe plany związane z programem Polski Ład.

Przeciętna wielkość mieszkania zbliża się do 100 m2Przeciętna wielkość mieszkania zbliża się do 100 m2 Źródło: Domiporta.pl

W efekcie większej aktywności inwestorów indywidualnych, którzy przeważnie budują domy, wzrosła przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, która  wyniosła 95,6 m kw. przy 88,9 m kw. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Tak duża liczba domów i mieszkań oddawanych przez inwestorów indywidualnych to m.in. efekt boomu na działki, z którym mamy do czynienia od wiosny 2020 r.

 Pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy - deweloperzy nadrabiają zaległości

Udział inwestorów indywidualnych w liczbie oddawanych mieszkań może być jednak trudny do utrzymania. W okresie styczeń-maj 2021 r. wydano pozwolenia  lub dokonano zgłoszenia budowy 141,4 tys. mieszkań, tj. o 48,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. W tym okresie rozpoczęto budowę 118,8 tys. mieszkań, tj. o 46,3 proc. więcej niż przed rokiem. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy, podobnie było jeśli chodzi o liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Tak wysokie wzrosty są jednak po części efektem niskiej bazy. Rok temu mieliśmy do czynienia z licznymi ograniczeniami epidemicznymi oraz dużą niepewnością, inwestorzy wstrzymywali się z decyzjami, a urzędy nie pracowały. Rok 2021 to natomiast okres rosnącego zainteresowania nieruchomościami, które kupowane są  często w celach inwestycyjnych.

Zgodnie z szacunkami na koniec maja 2021 r. w budowie pozostawało 860,2 tys. mieszkań, tj. o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2020.

Najnowsze dane GUS pokazują bardzo pozytywny obraz budownictwa mieszkaniowego. Branża jest w okresie ekspansji, zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni chcą budować więcej. Większa podaż mieszkań i domów będąca efektem rozpoczętych teraz budów może przełożyć się również na niższą dynamikę wzrostów lub korektę cen w kolejnych latach. Ten trend jest już widoczny na rynku wtórnym, gdzie zgodnie z najnowszymi danymi NBP w ujęciu rok do roku dynamika wzrostów spowolniła, a w ujęciu kwartał do kwartału odnotowano spadki cen transakcyjnych na większości największych rynków nieruchomości w Polsce. 

Michał Guzowski

Główny analityk Domiporta.pl 

Więcej o: